İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arjantin’le yeni dönem

Türkiye’nin, Ermeni soykırımı iddiaları nedeniyle uzun zamandır gergin ilişkiler yaşadığı Arjantin’le yeni bir dönem başlıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 19 yıl aradan sonra Türkiye’yi ziyaret eden ilk Arjantinli Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner arasında dün 3 anlaşma imzalandı. İmza töreninden sonra konuşan Gül, Türkiye ile Arjantin arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını söyledi. Gül, Arjantin’in İstanbul’da Başkonsolosluk açma kararı aldığı hatırlattı.  

Çankaya Köşk’ünde askeri törenle karşılanan Kirchner, Türkiye ile Arjantin’in ilişkilerinin 100’üncü yılı tamamlanmasına vurgu yaptı ve ilişkilerin daha da ileri seviyeye taşınacağına değindi. Cumhurbaşkanı Gül, Kirchner onuruna akşam da Köşk’te yemek verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Kirchner ile Başbakanlık Resmi Konutu’nda görüştü. Görüşmenin sonunda Erdoğan, konuk Cumhurbaşkanı’nı yolcu ederken İspanyolca “teşekkür ederim” anlamına gelen “Gracias” dedi.
Arjantin basını yakın takipte
Kırchner’in Türkiye ziyareti için “Türkiye, Cristina için siyasi bir meydan okuma” yorumunu yapan Arjantili La Nacion gazetesi, Başbakan Erdoğan’ın geçen yıl Arjantin ziyaretini Ermeni diasporası nedeniyle iptal ettiğini “anımsattı.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2011/01/21/arjantinle_yeni_donem_26558648209

Yorumlar kapatıldı.