İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Bakan Günay anıtı çok güzel bulmuştu’

“Anıtı kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmaya başladık. Fotoğraflarda da görülebileceği üzere insan figürlerini temsil eden heykellere ait büyük bir el vardı. O el heykellerinden birisine takılacaktı ve o el tokalaşmak için uzanan barış elini temsil edecekti. Ayrıca ölen insanlar için dökülen gözyaşlarını temsil edecek ve Erivan’daki soykırım anıtında yanan ateşi barış gözyaşıyla söndürecek 35 metrelik bir ‘Vicdanın Gözyaşı’ heykeli, anıtın hemen önüne Sarıkamış Faciası ve şehitlerimizi, savaşın acımasızlığını anlatan bir insanlık müzesi ile anıtın hemen arkasına 50 bin kişilik bir amfi-tiyatro yapacaktık. Tüm bunlarla dev bir kompleks anıt olacaktı. İşte bu güzel anıttan mahrum kaldık.
 
2009’da nihai yıkım kararı çıktı. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay anıtı anlamlı ve güzel buldu ve yıkım kararı alan Koruma Kurulu için de ‘Politik karar almışlar, bilimle alakaları yok. Onların canına okuyacağım’ dedi. Başbakan’ın sözleri dünya kamuoyunda prestij kaybından başka bir şey sağlamaz.”

KARS MHP İL BAŞKANI OKTAY AKTAŞ: ‘Anıtı Diaspora diktirdi!’

“Anıt için 2006’da Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvurarak yıkım kararı çıkarttım ve yapımını durdurdum. Heykelin yapıldığı alan SİT alanı ve 1579’-dan beri Timur Paşa tabyası. Ayrıca burası hazine arazisi, belediyenin değil. Erzurum Anıtlar Yüksek Kurulu kararıyla 2006, 2008 ve 2009 yıllarında 3 ayrı durdurma ve yıkım karar aldırdım. Bu anıtı uluslararası diaspora gücü diktirmiştir. Heykel, bugünkü Ermenistan’ın olduğu Doğu Ermenistan ile onların hayalindeki Kars’ın da içinde bulunduğu Anadolu topraklarını da içine alan Batı Ermenistan’ın kucaklaşması ve birbirine kavuşma gözyaşlarını anlatıyor.”

Yorumlar kapatıldı.