İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Özgürlük Savaşçısı Adıyaman’lı MİSAK MANUŞYAN’ın anısına.

Kurşuna Dizilerek Öldürülüşünün 

66. yılında, Özgürlük Savaşçısı
Adıyaman’lı MİSAK MANUŞYAN’ın anısına.

1906 tarihinde, Adıyaman’da, Anadolu’ lu çiftçi bir aileden doğan Misak Manuşyan, 1915 olaylarında, kardeşleri dışında tüm aile fertlerini kaybeder. Tabiat aşıklısı olan çiftçi babası Kevork 1915 trajedisinde, annesi ise, tehcir sırasında yüz binlerce Ermeninin ölüm yolu olan Suriye nin Der-Zor çölü yollarında kaybolmuşlardır. 1915 trajedisinden tesadüf eseri kurtulan Misak ve ağabeyi Garabet in çocukluk yılları önce Suriye de daha sonra ise, Lübnan da bir Ermeni yetimhanesinde geçer, ilk temel eğitimini bu yetimhanede alan Misak ağabeyi ile birlikte 1925 yılında Fransa ya göç eder, önce Marsilya’ ya, daha sonra Paris e yerleşirler.
Ağabeyi Garabetin bedeni, sürgünlüğe, yetimliğe ve yoksulluğa fazla dayanamaz ve hayata veda eder. Yalnız kalan Misak, 1929 yılındaki Avrupa’daki büyük krizden çok etkilenir, uzun zaman sonra Citroen fabrikasında iş bulur, burada kendi gibi yetim olan Meline ile tanışır ve ona aşık olur. Ancak mahcup Misak aşkını Meline’ye açmakta çok zorlanır. Nihayet bir gün, ona “Sevdiğim kızın resmini görmek ister misin diye sorar, evet yanıtını alınca, cebinden çıkardığı aynasını Meline nin yüzüne tutar ve iki yetim evlenirler.
1930 yılında “Çank” (Çaba) adlı edebi dergiyi yayımlamaya başlar. 1933 yılında Fransa Komünist Partisine üye olur. 1937yılında partinin merkez idare kurulu üyesi seçilir, aynı yıl “Zanku” adlı haftalık dergide şiirleri yayınlanır. Bir taraftan Fransa da yaşıyan Ermenilere Ermenistan’ı tanıtmak, aralarında köprü kurmak bağlamında çalışmalara koyulurken, diğer taraftan ise eşi Meline ile birlikte, Fransa’nın Alman Nazilerin işgalinde olduğu zamanlarda, Fransa’nın özgürlüğü ve bağımsızlığı için, Alman Nazi yönetimine ve faşizme karşı direnişe geçer, eylemlere katılır ve eylemler yönetir.1943 yılın Kasım ayında, 23 eylemci ve direnişçi arkadaşları ile birlikte Alman Nazileri tarafından tutuklanır, hapse atılır, insanlık dışı işkencelere maruz kalır. 1944 yılında Hitler mahkemesi tarafından 23 arkadaşı ile birlikte idama mahkum edilir. 21 Şubat 1944 tarihinde Hitler in Nazi askerleri tarafından kurşuna dizilerek öldürülür.

Manuşyan, ölümünden sonra Fransa nın “Onur Lejyonu” ödülüne layık görülür, Paris, Marsilya, Valans ve Erivan kentlerinde bazı sokak ve meydanlara Misak Manüşyan’ ın veya gurubunun adı verilmiştir.
Şair, Fransız milli kahramanı, Nazilere karşı Fransız Direniş hareketinin ateşli savunucusu, özgürlük savaşçısı, Adıyamanlı yiğit Misak Manüşya’nın ömrü çok kısa oldu. O kısa ömrünü Özgürlüğe ve Bağımsızlığa adamıştı. Onun hayat öyküsü, kaderini etkileyen olaylarla, acı deneyimlerle, beklenmedik trajik değişimlerle doludur. İki dünya savaşı yaşayan bir nesle ait olan ve 1915 felaketinin dehşetlerini yaşayarak ailesini, can yakınlarını kaybeden ve birden göçmenleşen Misak Manüşyan, ana yurt olarak Fransa topraklarını bulmuştu.
İşçi sınıfının hak arama savaşının, Sosyalist görüş ve ilkelerinin ateşli savunucularından ve dünya barışın en güçlü destekçilerinden biri olan Manşuryan, aynı zamanda Faşizme karşı savaşan çetin bir askerdi.
21 Şubat 1944 günü, Misak Manuşyan, Nazi askerleri tarafından kurşuna dizilmeden birkaç saat önce, sevgili eşi Meline’ye, vicdanları kanatan hüzün dolu bir mektup yazar, bu mektup bir nevi Manüşyan ın vasiyetnamesidir.
Manüşyan, eşine yazdığı bu son mektupta, ölüm cezasının infaz edileçegi hayatının son saatlerinde bile, kendisini ölüme götüren Alman Nazilerine rağmen, Alman halkından ve hiçbir halktan asla nefret etmediğini yazarken, savaştan sonra şiirlerini ve makalelerini yayınlamasını, kendisini mutlu edebilecek biri ile mutlaka evlenmesini ve kendilerin çok istemelerine rağmen çocukları olmadığından, çocuk sahibi olmasını rica ediyordu.
Ünlü sinema yönetmeni Robert Guedigian(Gedikyan), “SUÇ ORDUSU” yönetmen Frank Cassenti ise “KIZIL AFİŞ” adlı filimler de Fransa’nın özgürlüğü ve Faşizme karşı dövüşen Manüşyan ve diğer göçmen yiğitlerin öyküsünü ve o zamanın tarihi gelişimlerini anlatırlar.

Kaynak:Azadutyan Zinvorı Misak Manuşyan(Kurken Garabetyan- 18.7.2009 Armenıan Today)

Dr.med.Sarkis Adam

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: