İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ŞİMDİ DE BURS AÇILIMI

ŞİMDİ DE BURS AÇILIMI
Fatih Selek

Türk Amerikan Koalisyonu, Türkiye-Ermenistan barış süreci vesilesiyle senede 100 Ermeni asıllı Amerikalı öğrenciye Türk üniversitelerinin kapısını aralayacak.

Merkezi Washington`da bulunan Türk Amerikan Koalisyonu (TCA), iki yıldır Amerikalı yerlilere Türk üniversitelerinde okumaları için burs veriyor. Geçtiğimiz ay İstanbul Teknik Üniversitesi`yle ortak girişimde bulunan TCA, her yıl 10 Kızılderili öğrenciyi İstanbul`da okutacak. Türkiye ile Ermenistan arasındaki barış sürecine de katkıda bulunan kurum, her yıl 100 Ermeni asıllı öğrenciye Türk üniversitelerinin kapılarını aralayacak.

Program hakkında bilgi veren Türk Amerikan Koalisyonu Türkiye Program Müdürü Başak Kızıldemir, şimdiye kadar 30 Amerikalı öğrenciye burs verildiğini söyledi.

TCA`nın iki tür burs imkanı sunduğunu belirten Kızıldemir, şunları söyledi: `Bunlardan birincisi, TCAdvance Scholarship Program adı altında, Amerika`da politik bilimler, hukuk, medya ve uluslararası ilişkiler konularında eğitim gören Türk kökenli Amerikalılara veriliyor. İkinci burs programı, ABD`deki yerli Amerikalı (Kızılderili), Latin Amerika asıllı ve siyahi Amerikalı öğrencilere, Türkiye ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`ndeki üniversitelere değişim programları ile gitmeleri şartıyla veriliyor. 2007 sonunda başlatılan bu program, geçtiğimiz aylarda ön plana çıkan Türkiye-Ermenistan barış süreci vesilesiyle senede 100 Ermeni asıllı Amerikalı öğrenciyi de kapsayacak sekilde genişletildi. Ermeni kökenli Amerikalilara verilen burslar, 11 Ekim`de duyuruldu. Şimdiye kadar, bir öğrenci müracaat etti.`

Azınlıklara sunulan burslara ilgi gösteren öğrencilerin çoğunun uluslararası ilişkileri tercih ettiğini anlatan Başak Kızıldemir, `Teknik konular ile dil eğitimi almak isteyenler de var` diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: