İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Aram Ateşyan’a Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in Cevabı

MİLLİ EĞİTİM BAKANI

DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇELİK’İN CEVABİ YAZISI
Ruhani Meclis Başkanı Başepiskopos Aram Ateşyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik’e yazdığı 16 Şubat 2009 tarihli mektubuyla “Sarı Gelin-Ermeni Sorununun İç Yüzü Belgeseli” hakkında duygu ve düşüncelerini dile getirmişti.
Buna cevaben gelen mektup aşağıdaki gibidir:

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı
10.03.2009   -001832

Sayın

Başpiskopos Aram ATEŞYAN

Ruhani Kurul Başkanı

İSTANBUL

1915 Olaylarına ilişkin Sarı Gelin-Ermeni Sorununun İç Yüzü Belgeseli ile ilgili mektubunuzu inceledim. Göstermiş olduğunuz hassasiyete ve nazik mektubunuza teşekkür ederim.

Malumunuz olduğu üzere Türkler ve Ermeniler yüzyıllardır Anadolu’da barış ve huzur içinde yaşamışlardır. Ermeni toplumu Osmanlı Devleti’nde “Millet-i Sadıka” sıfatıyla adlandırılmıştır. Geçmişte olduğu gibi bugün de Türk ve Ermeni toplumu hoşgörü anlayışıyla bir arada yaşamaya devam etmektedir.

Bakanlığımızca tarih dersi öğretim programları ve ders kitapları barış, hoşgörü, karşılıklı anlayış, demokrasi ve insan hakları gibi temel değerleri esas alarak hazırlanmıştır. Bu değerlerin korunması ve geliştirilmesi konusunda duyarlı vatandaşlar yetiştirmek tarih eğitiminin temel amaçlarından biridir. Ayrıca eğitim sistemimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının huzur ve barış içinde, hoşgörü ve adalet anlayışıyla bir arada yaşamasını sağlayacak bilgi, beceri, değer ve tutumları kazandırmayı hedeflemektedir. Bakanlığımızca tüm öğretim programları ve ders kitaplarının ayırımcılık içeren ifadelerden arındırılmasına; öğretim programları ve ders kitaplarında dil, din ve etnik köken açısından farklı millet ve toplulukları küçük düşüren, aşağılayan, açık veya örtük ifadelerle dışlayan bilgi, resim, fotoğraf ya da sembol kullanılmamasına azami hassasiyet gösterilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yurt içi ve yurt dışında Ermeni diasporasının 1915 Olaylarına ilişkin asılsız iddiaları ve bu iddiaların tanınmasına yönelik sistemli bir karalama kampanyası ile karşı karşıyadır. Ermeni diasporasının gerçekleştirdiği bu çalışmalar ülkemizde yaşayan Ermeni vatandaşlarımıza asla mal edilemez.

Türkiye sınır komşumuz Ermenistan ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda önemli ve ciddi adımlar atmış olup karşılıklı anlayış ve güven duygusu içerisinde dünyaya açık bir perspektifle tüm toplumların barış ve huzur içinde yaşamasını arzu etmektedir.

Sarı Gelin-Ermeni Sorununun İç Yüzü Belgeseli konu ile ilgili uzman kurum ve kuruluşlar tarafından hazırlatılmıştır. Tarih öğretmenlerinin yararlanması amacıyla eğitim kurumlarına dağıtımı; uygulama esnasında amacı aşan bazı eylem ve söylemler ile alt birimlerdeki yazışmalarda işin anlamı ve ruhuna aykırı durumların ortaya çıktığı anlaşıldığından, 2008 yılı Temmuz ayından itibaren tarafımca durdurulmuştur. Bakanlığımızca belgeselin öğretim kurumlarındaki tüm öğrencilere izlettirilmesi uygulamasına yönelik bir emir de verilmemiştir.

Sizin şahsınızda Ermeni cemaatine ve Ermeni okullarında görev yapan idareci ve öğretmenlerimiz ile sevgili öğrencilerimize sağlık, başarı ve huzur dolu günler dilerim.

Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK
Milli Eğitim Bakanı

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: