İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gül’den ‘özür’ eleştirilerine sert yanıt

Gül’den ‘özür’ eleştirilerine sert yanıt 
18 Aralık 2008

BU HABERİN DETAYI

Gül’ün kardeşi: Ağabeyim yanıt verecek

Arıtman: Gül’ün etnik kökenini araştırın

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Ermenilerden özür dileme’ kampanyasına ilişkin yaptığı açıklamaların ardından yapılan yorumlara Çankaya Köşkü’nden tepki geldi.

Gül’ün söylediklerine en sert eleştiriyi CHP’li Canan Arıtman yapmıştı. Arıtman, “Gül’ün bu kampanyayı desteklediği görülüyor. Gül, cumhurun yani Türk milletinin Cumhurbaşkanlığı’nı yapsın, etnik kökenin değil” demişti. Arıtman, Cumhurbaşkanı ile ilgili sözlerini “Gül’ün anne tarafından etnik kökenini araştırın görürsünüz” diyerek açmıştı. Arıtman’ın bu sözlerinin ardından ilk tepki Cumhurbaşkanı Gül’ün Kayseri’de oturan kardeşi Macit Gül’den geldi. Macit Gül, bu sözlere ”Abim yanıt verecek” dedi. Cumhurbaşkanı Gül’den de eleştirilere yönelik açıklama geldi.

Köşk’ün internet sitesinde yer alan açıklamada şöyle denildi:

”Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM üyeliği, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemlerden bugüne kadar, en çetin ortamlar dahil her türlü uluslararası platformda ve dış temaslarında Türkiye’nin 1915 olayları ile ilgili iddialar ve Türk-Ermeni ilişkileri hakkındaki görüş ve önerilerini defalarca açıkça ifade etmiş ve kuvvetle savunmuşlardır.

Nitekim, TBMM’nin desteklemiş olduğu Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerisi de, Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı oldukları dönemde yapılmış ve kendileri tarafından uluslararası düzeyde savunulmuştur. Bu atılım, Türk tezlerinin dünya kamuoyuna maledilmesi bakımından bir dönüm noktası teşkil etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Devletin ve Hükümetin veya tek tek vatandaşların görüşleri mahfuz kalmak üzere, bu konunun Türk kamuoyunda ve akademik çevrelerde en geniş ve özgür biçimde tartışılmakta olmasını ise, Türkiye’de diğer birçok ülkeden daha ileri ve özgür bir demokratik tartışma ortamının mevcudiyetinin, Türk halkının tarihiyle barışıklığının ve kendine duyduğu özgüvenin bir göstergesi olarak görmektedirler.

Sayın Cumhurbaşkanımız, konuyla ilgili görüşlerinin bilinmesine rağmen, konunun küçük siyasi hesaplarla çarpıtılmakta olmasından üzüntü duymuşlardır.”

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: