İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ertuğrul Özkök`e Açık mektup  Rumların ve Yahudilerin bu topraklardan yok edilmesine gerçekten üzülüyorsanız, tarihi Mar Gabriel manastırıyla, bu topraklarda kalan son Süryanilerin de temizlenmesine niye tepkisiz kalıyorsunuz?

Sabri Atman`ın Ertuğrul Özkök`e açık mektubu. 

`3 Aralık 2008 tarihli `Kaç kişiler ki yapıyorsunuz`, makalenizi okumam üzerine size yazıyorum.

Bugün Türkiye`de 1 milyon Ermeni, 1 milyon Rum ve Yahudi yaşıyor olsaydı, eminim ülkemiz çok daha demokrat bir hoşgörüye sahip olabilirdi, diyorsunuz.

Sayın Özkök, ben İsveç`te yaşayan bir Süryaniyim. Süryanileri bilir misiniz, bilemiyorum. Burada tarihlerini anlatmayacağım, fakat şunu söylemeliyim, sizler yani Türkler Anadolu`ya gelmeden önce, onlar bu coğrafyada yaşıyorlardı. Bu bir. İkincisi, Hz. İsa`nın dilini konuşup dünya medeniyetine ve uygarlığına çok şey kazandırmış Asurların torunudurlar, bu bilgilere sizin de sahip olduğunuzu düşünüyorum.

1915 lerde Süryanilerin yarıdan fazlası yok edildi. Acılar ise halen devam ediyor. Topu topu Türkiye`de sadece 5-10 bin arasında Süryani kaldı veya bırakıldı. Bunların kime ve ne tür bir zararı olabilir ki? Hani diyorsunuz ya keşke, 1 milyon Ermeni, 1 milyon Rum vs. kalsaydı da, ülkemiz daha zengin olsaydı…

Sayın Özkök, Türkiye`de 5-10 bin Süryani kaldı, bunlara niye tahammül edemiyorsunuz, bunlara niye sahip çıkmıyorsunuz?

Sayın Özkök, size şunun için yazıyorum. Süryanilerin, Türkiye`nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde tarihi iki manastırları vardır. Bunlardan birisi, yani Mar Gabriel Manastırı, 1600 senelik tarihi bir geçmişe sahiptir ve bu manastır bugünlerde hem devletin, hem de köy koruculuk sisteminden beslenen bir zümrenin ağır ithamları ve tehditleri altındadır. Arazilerine el konulmak istenmektedir. Bu, bir yerde, sayıları bir zamanlar yüz binlerle anılan Süryanilerin son ferdinin bu topraklardan sökülüp atılmasıdır.

Eğer Ermenilerin, Rumların ve Yahudilerin bu topraklardan yok edilmesine gerçekten üzülüyorsanız, tarihi Mar Gabriel manastırıyla, bu topraklarda kalan son Süryanilerin de temizlenmesine niye tepkisiz kalıyorsunuz?

Tarihi Mar Gabriel manastırınının, düzmece gerekçelerle topraklarının gasbedilmesine niye karşı çıkmıyorsunuz?

Mar Gabriel Manastırının ve o topraklarda (ki o topraklar onların toprağıdır) kalan üç- beş Süryani`nin size ne zararı olabilir ki?

Onların uğradığı haksızlığı köşenizde yazmak için, onların en son ferdine kadar yok olmalarını mi bekleyeceksiniz?

Esenlikler dilerim

Sabri Atman

Seyfo Center, Web Team`

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: