İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

RUHANİ MECLİS BİLDİRİSİ Sabah Gazetesinde yayımlanan “Ermeni Patrikliği için küresel diplomasi”başlıklı haberle ilgili bildiri

RUHANİ MECLİS BİLDİRİSİ

Patrikliğimiz Ruhani Meclisi 19 Haziran 2008, Perşembe, saat 11:00’de Başepiskopos Şahan Srpazan’ın başkanlığında ve Lusararabed Başepiskopos Aram Ateşyan’ın oturum başkanlığında toplandı.

Toplantı gündeminde 19 Haziran 2008 tarihli “Sabah” gazetesinde Bülent Aydemir imzasıyla ve “Ermeni Patrikliği için küresel diplomasi” başlığı ve “Yeni patrik için ABD-Ermenistan ve Türkiye arasında gayrı resmi diplomasi yürüyor. ABD’deki rahip Papken Ankara’da destek aradı” alt başlığıyla yayınlanan haber vardı.

Ruhani Meclis üyeleri, oy birliğiyle, Patrik Hazretlerinin beyin tümörü nedeniyle son günlerini yaşadığı yolunda çıkan haberin tamamıyla gerçek dışı olduğunu halkımıza duyurma kararı aldılar. Patrik Hazretleri’nin rahatsızlığı ve tedavi süreci konusundaki bilgiler 11 Haziran 2008 tarihli Patriklik Kalemi bildirisiyle kamuoyuna duyurulmuştu.

Ruhani Meclis üyeleri ABD doğu yakası Ruhani Önderliği ruhanilerinden Başrahip Papken Anuşyan’ın Patrikliğimize herhangi bir haber vermeden Türkiye’ye gelmesini hayretle karşıladılar. Ruhani Meclis üyeleri ayrıca Başrahip Papken Anuşyan’ın, patrik seçimi gibi bir gündem bulunmamasına rağmen, üst düzey temaslarda bulunmasını ve patrik seçilebilmek için kulis faaliyetleri yürütmesini son derece hatalı ve kabul edilemez bir durum olarak değerlendirdiler. Ruhani Meclis, Patriklik makamıyla ilgili söz konusu gayrı resmi davranışı oy birliğiyle kınadı.

Patrik Mesrob II Hazretleri halihazırda Türkiye Ermenileri Patriği’dir. Patrik Hazretleri’nin rahatsızlığı döneminde Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin ruhani yetki sınırları içersinde Kilisemizle ilgili ruhani konular Başepiskopos Şahan Sıvacıyan ve Başepiskopos Aram Ateşyan tarafından birlikte yürütülmektedir. Başepiskoposlarımız fikir alışverişinde bulunarak gerekli görülen tüm düzenlemeleri yerine getirmektedirler. Patrikhane ve kiliselerimizle ilgili olağan işler Başepiskopos Aram Ateşyan yönetiminde sürmektedir. Aynı zamanda cemaatimiz oylarıyla seçilen Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi tek resmi seçilmiş kurul olarak görevini sürdürmektedir.

Bu nedenle Ruhani Meclis üyeleri, bu davranışı Türkiye Ermenileri Patrikliği ruhani yetki sınırları ihlali olarak nitelediler. Bu davranış Patriklik Makamı’nın kadim özerk yönetim sistemini de zedelemektedir. Ruhani Meclis üyeleri, gerektiğinde Türkiye Ermenileri cemaatinin T.C. yasaları çerçevesinde kalarak, kendi kadim gelenekleri doğrultusunda gerekeni yapabilecek konumda olduğunu vurgulamış ve bu emsali olmayan davranışın sıkıntı ve rahatsızlık yarattığını dile getirmiştir.

Kilise örf ve adetlerine ters düşen bu müdahaleyi göz önünde bulunduran Ruhani Meclis üyeleri, bir ruhani önderin yetkisi altında bulunan bir rahibin Türkiye Ermeni Patrikliği ile ilgili bu tür temaslarda bulunabilmesini hayretle karşıladılar.

Ruhani Meclis üyeleri cemaatimizle birlikte Patrik Hazretleri’nin sağlığı ve değerli hayatı için dua etmeye devam etmektedirler.

RUHANİ MECLİS KALEMİ
19 Haziran 2008

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: