İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

301 ve Soruşturma Haberleri de Soruşturmalık

Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı, “301’e Karşı 1 İmza” başlıklı bir kampanya haberi ile “soykırım yaşandı” dediği röportajı için Hrant Dink’in soruşturmalık olduğunu duyuran bir başka haber nedeniyle Agos gazetesine yeni bir soruşturma açtı.

——————————————————————————–

BİA Haber Merkezi

28/08/2006 Erol ÖNDEROĞLU

——————————————————————————–

BİA (İstanbul) – Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı “Agos” gazetesinin 21 Temmuz 2006 tarihli sayısında verilen “301’e Karşı 1 İmza” başlıklı habere de soruşturma açtı.

Söz konusu haber o günlerde birçok yazılı ve görsel basında aynı şekilde yer almasına karşın savcılık sadece “Agos” gazetesine soruşturma açtı.

Son dönemde açılan ikinci soruşturma

Gazetenin imtiyaz sahibi Sarkis Seropyan, sorumlu yazı işleri müdürü Arat Dink ve Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 21 Ağustos’ta savcılığa ifade verdiler. Gazetecilere dava açılıp açılmayacağı ise gelecek günlerde belli olacak.

Haberde Düşünce Suçuna Karşı Girişim’in başlattığı sivil itaatsizlik eyleminin Hrant Dink için genişletildiğine yer verilmiş, ayrıca; gazeteci hakkında Reuters Ajansı’na verdiği bir demeç nedeniyle Başsavcılıkça yeni bir soruşturma başlatıldığı duyurulmuştu.

Hrant Dink, 14 Temmuz’da ajansa verdiği ve Ermeni soykırımını savunduğu demecinde “Elbette bu bir soykırımdır diyorum. Çünkü sonuç kendini zaten tanımlıyor ve adını koyuyor. 4 bin yıldır bu topraklarda yaşayan bir halkın bu olaylarla birlikte artık ortadan yok olduğunu görüyorsunuz. Bu zaten kendini anlatıyor” demişti.

Ertelemeli hapis AİHM’ye gidiyor

Diaspora Ermenilerini eleştirdiği “Ermeni Kimliği” başlıklı bir dizi yazısı nedeniyle daha önce ertelemeli 6 ay hapisle cezalandırılan gazeteci Hrant Dink, istemediği halde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmak durumunda olduğunu açıklamıştı.

Gazeteci, “Türk’ten boşalacak zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni’nin, Ermenistan ile kuracağı asil damarında mevcuttur” şeklindeki ifadeler nedeniyle suçlu bulunmuştu. (EÖ)

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: