İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni müzisyenin Türk varisleri, 20 milyar dolarlık mirasın peşinde

Fransa’da 1939 yılında yaşamını yitiren ve 20 milyar dolara yakın serveti olduğu söylenen Ermeni müzisyen ve din adamı Armenak Shahmuradian’ın varislerinin, Muşlu Bagcivan ailesi olduğu öne sürüldü.

Muş’ta 1876 yılında doğan, çocukluğunda kilise korosunda görev alan ve daha sonra gittiği ABD’de Ermeni Lobisi’nin önemli isimlerinden biri olduğu belirtilen Ermeni müzisyen Shahmuradian, 1939 yılında Fransa’da yaşamını yitirdi.

Yapılan araştırmalar sonucu Shahmuradian’ın kız kardeşi Şuşan’ın kızı Gülnaz Bagcivan’ın torunlarının bir kısmının Muş’ta yaşadığı, bir kısmının ise Yalova’ya yerleştiği belirlendi. Shahmuradian’ın 3’üncü kuşaktan akrabaları oldukları öne sürülen 10 aile ve 34 kişiden oluşan Bagcivan ailesi, Muş Sulh Hukuk Mahkemesi’nde veraset davası açtı. Muş Sulh Hukuk Mahkemesi’ne Gülnaz Bagcivan’ın nüfus kâğıdını delil olarak sunan Bagcivan ailesinin talebi kabul edildi. Mahkeme, 29 Eylül 2005’te aldığı kararla Bagcivan ailesinin Ermeni tenor Shahmuradian’ın tek varisleri olduklarını kabul etti.

‘Babaannemizin dayısı’

Armenak Shahmuradian’ın varisleri olduklarını mahkeme kararıyla belgeleyen Sebahattin Bagcivan, “Türk mahkemesi bizi onayladı. Bize mirasın 20 milyar dolara yakın olduğu söylendi. Ancak bugüne kadar bir sonuç alamadık. Babaannemizin dayısı olan Shahmuradian’ın önce mirasının dev boyutlarda olduğu söylendi. Ancak sonra Shahmuradian’ın Adalet Bakanlığı’ndan emekli kızı Eveline Shahmuradian’ın geriye hiçbir şey bırakmadan öldüğünü söylediler. Mirasın bizden saklandığını düşünmeye başladık” diye konuştu.

Gazetelere verdiği ilanlarla Bagcivan ailesini ortaya çıkaran Avukat Nedim Karako ise mirasın söylendiği kadar büyük olmadığını ileri sürdü.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: