İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya, Pamuk kararını zafer olarak yorumladı

Yazar Orhan Pamuk hakkındaki davanın düşmesine Avrupa basını büyük yer ayırdı.

Yazar Orhan Pamuk hakkındaki davanın düşmesine Avrupa basını büyük yer ayırdı. “Uluslararası rezillik önlendi” gibi yorumlarda bulunan Avrupa gazeteleri, davanın Türkiye’nin imajına zarar verdiğini, düşürülmesinin ifade özgürlüğü için ‘zafer’ oluşturduğunu yazdı.

Financial Times, Pamuk davasının düşürülmesi ile Türkiye’nin imajına zarar veren ve AB ile ciddi bir çatlak tehdidini yaratan bir yargı sürecine son verildiğini kaydetti. Gazete, AB’nin kararı olumlu karşılarken 301. maddenin kaldırılması talebinde bulunduğuna da dikkat çekti. Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Liberation da, Pamuk için her şeyin iyi bittiğini, ancak üyelik müzakerelerinin başlarken Erdoğan hükümetinin kredibilitesinin yeni bir darbe aldığını öne sürdü. İngiliz The Guardian gazetesi de, davanın büyük tepki üzerine kaldırıldığını, böylece büyüyecek uluslararası rezilliğin önlendiğini kaydetti.

LONDRA / PARİS (ANKA)

Amerika memnun

ABD Dışişleri Bakanlığı, yazar Orhan Pamuk hakkındaki davanın düşmesini memnuniyetle karşılarken, benzer konumdaki diğer yazar ve gazetecilere ilişkin davalarda da aynı sonucun çıkması umudunu dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormak, günlük brifinginde konunun sorulması üzerine, “Orhan Pamuk hakkındaki davanın düşmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Başka yazar ve gazetecilere ilişkin benzer davalarda da aynı sonucun oluşmasını umuyoruz” dedi.

WASHINGTON

AB’den memnuniyet ve uyarı mesajı

AB Orhan Pamuk aleyhindeki davanın düşmesini memnuniyetle karşıladığını bildirdi. AB Konseyi adına Avusturya Dönem Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ”Orhan Pamuk aleyhinde açılan davanın mahkeme tarafından düşürülmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Aynı zamanda, şiddete başvurmadan fikirlerini açıklayanlara karşı açılan diğer davalardan endişe duymayı sürdürüyoruz” denildi.

Yorumlar kapatıldı.