İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Denktaş: `Biz Ermeni düşmanlığı yaratmaya çalışmıyoruz´

İstanbul – KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ermeni düşmanlığı yaratmaya çalışmadıklarını belirterek, “Ermenilerin Türklere karşı olan ve gittikçe büyüyen düşmanlığını dostluğa çevirmek istiyoruz” dedi.

“Ermeni Belgeleriyle Ermeni Soykırımı Yalanı-Büyük Proje 2006” adlı çalışma kapsamında oluşturulan Danışma Kurulu, ilk toplantısını Denktaş’ın başkanlığında Pera Palas Oteli’nde yaptı.

Toplantının açılışında konuşan Denktaş, Türk ulusunun birçok davada “Haklı bir davadayız, dostlarımız var, bize bir şey olmaz. Hak doğrudan yanadır” diyerek sessiz kaldığını ve tevekkül etmeyi tercih ettiğini söyledi. Bunun sonucunda hem Ermeni sorunu, hem de Kıbrıs konusunda olduğu gibi haklı olunan birçok davada propagandanın kaybedildiğini ifade eden Denktaş, “Haksız olan taraf, mağdur olarak kendini haklı gibi takdim edebiliyor” dedi.

Denktaş, başlatılan bu projede geç kalındığına, ancak yapılması gerekenlerin bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu proje, büyük bir gayret ve milli heyecan istemektedir. Proje, devlet ve hükümet ile el ele yürütülmelidir. Biz Ermeni düşmanlığı yaratmaya çalışmıyoruz, Ermenilerin Türklere karşı dıştan kundaklanarak yaratılmış olan ve gittikçe büyüyen düşmanlığını dostluğa çevirmek istiyoruz. Yalan propagandayla kandırıldıklarını kendilerine göstermek istiyoruz.”

Toplantıda konuşan İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek ise “Dünyada, ‘Ermeni soykırımı’ hükmü kadar büyük bir tarihi haksızlık yapılmamıştır. Bu haksızlığı, biraz ilgi duyan, inceleyen görür” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’nın toplantıya ilgisini memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan İP Genel Başkanı Perinçek, “AK Parti, CHP, DYP, HÜRPARTİ ve diğer parti temsilcilerinin toplantıda bulunması, milli beraberlik müjdesi veriyor. Biz sorunları yalnız devletin gücüyle değil, milletin gücünü de harekete geçirerek çözmek durumundayız” diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş da projenin önemini vurgulayarak, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Projenin ilk ayağı, Türkiye’yi bilgilendirme olmalı. Bu konuda milli hassasiyet yaratmalıyız. Böylece yanlış anlaşılmalar önlenir. Yurtdışındaki Türk ilgilileri bilgilendirmeliyiz. Ülke dışındaki Türkleri organize etmeliyiz. Avrupa’daki Dışişleri Bakanlıkları ve parlamentolarla temas kurmalıyız.”

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ise Türkiye’nin Ermenistan’a her zaman dostluk elini uzattığını, ancak bunun karşılığını alamadığını ifade ederek, “Kapı dosta açılır, düşmana değil” diye konuştu.

Proje kapsamında 15-19 Mart 2006 tarihleri arasında “Talat Paşa Harekatı” adı altında çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: