İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vatikan´dan jet yanıt!

Sydney Morning Herald gazetesi, Mehmet Ali Ağca’nın Papa Altıncı Benedikt ile buluşmak istediğini iddia etti. Vatikan’ın yanıtı ise gecikmedi: Görüşme isteği fantezi

Avusturalya’da yayınlanan Sydney Morning Herald gazetesi, “Yaklaşık 25 yıl önce Papa İkinci Jean Paul’ü esrarengiz bir biçimde öldürmek isteyen Mehmet Ali Ağca’nın şimdi de yeni Papa Altıncı Benedikt ile buluşmak istediğini söylediğini” iddia etti.

İtalyan yargıçların, “Bildiklerinden dolayı Ağca’nın hayatının tehlikede olabileceği görüşünde olduğu” dile getirilen haberde, Mehmet Ali Ağca’nın Papa’yı neden vurduğu sorusunun gizemini hala koruduğu dile getirildi.

Geçtiğimiz günlerde İtalyan gazetesi La Repubblica’da Ağca’nın yolladığı bir mektubun yayınlandığı aktarılan haberde, Ağca’nın 2000 yılında İtalya’da serbest bırakılması için Papa’nın yaptığı yardımlara teşekkür ettiği ve “Geçen 25 yılda Vatikan bana hep yardım etti, bana verebileceği kadar destek verdi. Onların affediciliği ve desteği dinler arasında büyük bir diyalog ve dostluk için bir fırsat olarak alınmalı” dediği belirtildi.

VATİKAN: GÖRÜŞME İSTEĞİ FANTEZİ

Vatikan, serbest bırakılması ile ilgili yeni bir yorum yapmak istemediği Mehmet Ali Ağca’nın yeni Papa ile buluşmak istediği iddialarını ile ilgili olarak “bunlar fantezi” dedi.

Papa İkinci Jean Paul’e başarısız bir suikast girişiminde bulunan Mehmet Ali Ağca’nın serbest bırakılması dünya genelinde büyük yankı bulurken Vatikan, konu hakkında yeni bir yorum yapmaktan kaçınıyor.

Vatikan, Türk yargısına saygılı olduğunu vurgularken, konu ile ilgili olarak ANKA’nın sorularını yanıtlayan bir Vatikan yetkilisi de Vatikan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı yoruma ek bir açıklaması olmadığını tekrarladı.

Vatikan yetkilisi, Bir Avusturalya gazetesinde yer alan “Mehmet Ali Ağca’nın Papa Altıncı Benedikt ile görüşmek istediği” iddiaları ile ilgili olarak sorulan bir soruyu da kendilerine bu konuda henüz bir bilgi ulaşmadığını ve haberi de görmediğini söyleyerek yanıtladı.

Vatikan yetkilisi, “Dünyanın pek çok yerinde farklı farklı şeyler söyleniyor, ancak bazen bu tür şeyler olur, insanlar görüşmek ister ya da böyle şeyler yazılır. Bunlar fantezilerdir” dedi.

VATİKAN RESMİ GAZETESİ SESSİZ

Vatikan’ın resmi gazetesi L’Osservatore Romano gazetesinde ise Ağca’nın serbest bırakılması ile ilgili herhangi bir haber yayınlanmadı ve konu ile ilgili hafta başında yayınlananın aksine herhangi bir yoruma da yer verilmedi.

Papa Altıncı Benedikt’in de Ağca’nın salıverildiği gün Katolik toplumunun önde gelen temsilcileriyle bulunduğu temaslar dahil yaptığı hiçbir görüşmede Ağca konusuna değinmemesi dikkatlerden kaçmadı.

Vatikan sözcüsü Joaguin Navarro-Valls, daha önce yaptığı açıklamada Vatikan’ın, Türk yargısına saygı duyduğunu söylemiş ancak Ağca’nın serbest bırakılması konusunda Vatikan’ın Ağca’nın ailesine destek garantisi verdiği dedikodularını kesin bir dille reddetmişti.

Yorumlar kapatıldı.