İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Papaz yasa tanımadı

Hz.İsa’nın doğuşu ve vaftiz edilişinin 2006.yılı kutlamalarını bahane eden papazlar, açıkça Anayasa’nın 174.maddesini çiğnediler.

Papazlar meydan okudu!

Hz.İsa’nın vaftiz edilişinin yıl dönümünü bahane eden papazlar, Anayasa’nın “Hiç kimse dini kıyafetleriyle ibadethanelerin dışında dolaşamaz” maddesini hiçe sayarak gövde gösterisi yaptı.

Fener Rum Patrikanesi’nin düzenlediği Hz.İsa’nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü ayini dini propagandaya sahane oldu. Ayin ve törenleri bahane eden papazlar, Anayasa’nın 174.Maddesi’ni hiçe sayarak, sokaklarda dini kıyafetlerle dolaştı. Fener Rum Patrikhanesi’nin bahçesinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi’nde gerçekleştirilen ayin, Konya Metropoliti ve Patrik Vekili Teoliptos (Fenerli) yönetiminde sabah saatlerinde başladı. Mumlar yakılarak duaların okunduğu ayine, Yunanistan’dan yaklaşık 30 otobüsle gelen turistler ile Ortodoks Rum cemaatinden çok sayıda kişi katıldı. Yaklaşık 3 saat 50 dakika süren ayinin ardından Patrik Bartolomeos’un Vekili Teoliptos ve kilise görevlileri, ilahiler eşliğinde Patrikhane’nin karşısındaki Haliç Fener İskelesi’ne yürüdü.

HAÇ ÇIKARMA

Burada Hıristiyan inancına göre Hz.İsa’nın Ürdün Nehri’nde vaftiz edilişinin anısına “kutsal haçın denize atılarak suların kutsanması” töreni yapıldı. Okunan duaların sonra Patrik Vekili Teoliptos, elindeki tahta haçı denize attı. Bu sırada iskele açığında bulunan tekneden denize atlayan 4 kişi haçı alabilmek için birbirleriyle yarıştı. Bu yıl da haça, 2 yıldır olduğu gibi Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli Karlos Tarinas ulaştı. Haçı öptükten sonra Patrik Vekili’ne veren Tarinas’a, Teoliptos altın bir haç hediye etti. Bu arada, Çengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi Kilisesi’nde de ayin düzenlendi.

“İstanbul Türk kalacak”

Fener sokaklarında dini kıyafetlerle dolaşan papazlara bir grup vatandaş tepki gösterdi. Kendilerine “Türk Haliç Platformu” adını veren bir grup, “İstanbul Türktür, Türk kalacak” şeklinde slogan attı.

Töreni protesto ettiler

Papazların ayin adı altında Anayasa’yı hiçe sayarak dini kıyafetlerle sokalarda dolaşması vatandaşların tepkisine neden oldu. Kendilerine “Türk Haliç Platformu” adını veren bir grup, Haliç’teki Balat İskelesi’nde toplanarak töreni protesto etti.

POLİS MÜDAHALESİ

Grup, “Patrik defol”, “İstanbul Türktür, Türk kalacak” şeklinde slogan attı. “Fatih Sultan Mehmet”i temsil ettiğini kaydeden Mustafa Saatçi adlı kişi de, atı ile göstericilerin arasında yer aldı. Saatçi’ye, “yeniçeri askeri” kıyafetli ve başında takke bulunan bazı kişiler de eşlik etti. Ayrıca denizden 2 tekneyle tören yerine yaklaşarak protesto gösterisi yapmak isteyen bir gruba, Deniz Polisi müdahale etti. Öte yandan Hukukçular Birliği üyesi bir grup avukat, denizden haç çıkarma törenine ilişkin, “2596 sayılı Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceğine Dair Yasa”yı ihlal gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Avukat Kemal Kerinçsiz, “Son 3 yıldır Fener Rum Patrikhanesi’nin denize haç atma törenini İstanbul’un çeşitli ilçelerine taşıyarak yaygınlaştırdığını, Yunanistan’dan gelen yüzlerce papaz ve din adamı ile bu olayı sokak gösterilerine çevirdiğini” öne sürdü.

Kendini ekümenik zannediyor

İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos, Katoliklerin lideri Papa 16’ıncı Benedikt’in, bu yıl içinde İstanbul’da kendi makamına resmi bir ziyarette bulunmayı planladığını ifade ederek “Papa 2006 yılı içinde ekümenik patrikhaneyi resmen ziyaret edecek”dedi. Ekümenikliği Washington yönetimi tarafından kabul edilen papaz Bartolomeos, ABD Tampa’da düzenlenen dini bir seremoniye katıldı. Bartolomeos, Papa’yla çok iyi ilişkileri olduğunu belirterek, ‘’Sizlere, Ortodoks ve Katolik kiliseleri arasında, uluslararası boyutta diyalogu yeniden başlatacağımızı duyurmaktan mutluluk duyuyorum’’ diye konuştu.

Ortodoks ve Katolik kiliseleri arasındaki son resmi görüşmeler, tartışmalı dini konularda bir anlaşmaya varılamadan 5 yıl önce kesintiye uğramıştı. Geçen yıl, Bartholomeos’un Papa’yı davet etmesi, Ankara’da rahatsızlığa yol açmış ve resmi ziyaret için davetin Ankara tarafından yapılması gerektiği hatırlatılmıştı.

Karadeniz’de Pontus oyunu

Karadeniz ile ilgili program hazırlayan Yunan televizyonu
bölgede Pontusça konuşulduğunu iddia etti.

Karadeniz Bölgesi’ni adım adım gezen Yunanistan’ın önde gelen televizyon kanallarından MEGA TV, tam bir fitne programı hazırladı. ‘Fakei’ (Dosya) adlı programda yörede hala Pontus’ça konuşulduğu iddia edildi. Alexis Papahelas ve ekibinin hazırladığı haber programında Yunan televizyon ekibi, Trabzon ve Ordu’daki bazı evleri tet tek gezerek, Pontusça konuşan veya eskiden Pontuslu tanıdıklarının olup olmadığını sordu. Programda ayrıca küçük çocuklarla da okullarında röportajlar yapıldı. İstanbul’da yaşayan Karadeniz kökenlilerle de yapılan röportajlarda, Karadeniz bölgesine hala Pontusça konuşan, Pontus kökenli birçok kişinin olduğu iddia edildi. Karadeniz Bölgesi’ni ziyaret eden Yunan televizyoncular, Yunanlılarla da röportajlara yer verilen programda bölge halkının, kendilerine çok iyi davrandığını ifade etti.

45 dakikalık programda, bölgedeki bazı insanların etnik kimliklerinde farklılıklar olduğu ileri sürüldü.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: