İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fransa Meclis Başkanı: Soykırım kararı gözden geçirilmeli

Fransa’nın önde gelen 19 tarihçisinin, aralarında sözde Ermeni soykırımının tanınmasının da bulunduğu dört kanunun iptal edilmesi çağrısına parlamentodan destek geldi.

Fransa Meclis Başkanı Jean-Louis Debre, sömürgecilik yasasıyla ilgili sorunu çözdükten sonra soykırım ve kölelikle ilgili kararları yeniden gözden geçirmeyi amaçladıklarını söyledi. Debre, bu amaçla bir grup parlamenteri bir araya getireceğini belirtti. Meclis başkanı, sömürge yasasının, “yürürlükten kaldırılması veya tekrar yazılması seçeneklerini dışlamadığını” kaydetti.

Geçtiğimiz ay alevlenen tarih tartışmaları üzerine ‘Tarih yazmak yasaların işi değildir.’ diyerek sürpriz bir çıkış yapan Chirac dün gazetecilere yaptığı açıklamada yasanın bu haliyle Fransızları böldüğünü belirterek ‘yeniden yazılması gerektiğini’ söyledi. Meclis başkanı Debre’nin bu yönde ilgili derneklerle de görüştükten sonra herkesi birleştirecek bir yasa tasarısı sunacağını haber veren Chirac, tarihin yasalarla yazılamayacağı yönündeki görüşlerini tekrarladı. Debré ise, France Inter radyosuna yaptığı açıklamada söz konusu tasarıyı en kısa zamanda sunacağını haber vererek “Yasa yapıcıların tarihi olaylara bir anlam vermek gibi rollerinin olmadığı inancındayım. Yasanın iptal edilmesi de yeniden yazılması da mümkün olabilir.” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Chirac, geçtiğimiz ay parlamentonun tarihi konulara ilişkin aldığı kararları değerlendirecek bir komisyon kurulması talimatını vermişti. Bugün tarihçilere sarılan Chirac, ne 2001’de Ermeni soykırımı yasasının ne de geçen yıl sömürgecilik yasasının onay sürecinde hiçbir sorun çıkarmamıştı. Söz konusu yasaya karşı çıkan sol partiler yasanın iptali için dün Elysee Sarayı’na 42 bin kişinin imzaladığı bir dilekçe bıraktı.

Öte yandan, 19 Fransız tarihçinin, aralarında Ermeni soykırımı yasasının da bulunduğu, meclisin tarihî konularda çıkardığı yasaların iptal edilmesi yönündeki çağrısının ardından harekete geçen Ermeniler, soykırım yasasının etkilenmemesi için kampanya yürütüyor. Ermenilerin desteğini alan birçok sivil toplum örgütü, sadece sömürgecelik yasasının değiştirilmesi ve diğerlerine dokunulmamasını istiyor.

Ali İhsan Aydın, Paris

Yorumlar kapatıldı.