İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pamuk davası durduruldu

İSTANBUL (Hürriyet İnternet/A.A)

Yazar Orhan Pamuk’un, İsviçre’de yayınlanan bir dergide yer alan röportajdaki sözleri nedeniyle ”Türklüğü alenen aşağılamak” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın durdurulması kararlaştırıldı.

Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi, “Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 223. maddesinin 8. fıkrası, eski TCK’nın 2. maddesinin 2. fıkrası, 159. maddenin 1. fıkrası ve 160. maddenin 2. fıkrası uyarınca kovuşturmanın izne tabi olması nedeniyle davanın durdurulmasına, dosyanın dönüşünün beklenmesine” karar verdi ve duruşmayı 7 şubat 2006 tarihine erteledi.

Yazar Orhan Pamuk’un, İsviçre’de yayınlanan bir dergide yer alan röportajdaki sözleri nedeniyle ”Türklüğü alenen aşağılamak” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Davanın görüleceği Şişli Adliyesi sabahın erken saatlerinden itibaren çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun akınına uğradı. Adliye önüne canlı yayın araçları yerleştirildi. Adliye’nin çevresinde ve içinde, güvenlik kuvvetlerince önlemler aldı.

Pamuk’a destek vermeye ve davayı izlemeye gelen Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu’ndan Daniel Cohn-Bendit, Cem Özdemir, Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Hollandalı Camiel Eurlings, Avrupa Parlamentosu Türkiye Karma Komisyonu Başkanı Joost Lagendijk’in de aralarında bulunduğu AP milletvekilleri, Türkiye’den Yaşar Kemal, Ahmet Altan, Hrant Dink’in de aralarında bulunduğu çok sayıda yazar, aydın, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, gazetecilere duruşma öncesi davanın seyriyle ilgili görüşlerini aktardı. Pamuk’a destek veren açıklamalarda bulunan katılımcılar, davanın seyrinin Türkiye için önemine dikkat çekti.

DURUŞMA SIRASINDA TEPKİ

Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın tarafları, daha geniş olan Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi salonuna alındı. Davayı yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubunun yanı sıra Avrupa Parlamentosu heyeti ile tarafların izlemek istemesi, Şişli Adliyesi içinde yoğunluğa neden oldu.

Mahkeme hakiminin salondaki yerini almasından önce bazı avukatlar, salonda bulunan Avrupa Parlamentosu heyetine tepki gösterdi.

Yabancı parlamento mensuplarının salonda bulunmasının Türk mahkemesinin yargı bağımsızlığını etkilediğini savunan avukatlar, ”Avrupa Komisyonu Türk yargısını denetlemeye gelemez” diye konuştular.

Kürsüdeki yerini alan hakimin salondaki kalabalığın nedenini sorması üzerine bazı avukatlar, “Bağımsız yargımızı denetlemeye gelmişler efendim” diye cevap verdiler.

Orhan Pamuk’un da salona girmesiyle başlayan duruşmada hakim, dosya incelemesinde, 2 Aralık 2005 tarihli kararla suç tarihi itibariyle sanığın eyleminin 765 sayılı TCK’nın 159/1. maddesine uyabileceği ve sanık lehine olan bu madde sebebiyle aynı kanunun 160/2. maddesi uyarınca takibatın yapılmasının Adalet Bakanlığı’nın iznine tabi olduğunu belirterek, bu gerekçeyle dosyanın Adalet Bakanlığı’na gönderildiğini bildirdi.

PAMUK’UN AVUKATI: DAVA DÜŞMELİYDİ

Bu sırada söz alan Orhan Pamuk’un avukatı, “Müvekkilim çağırıldı ve huzurunuza geldi. İddianame bize geldi. Dosya gönderilmiş de olsa müvekkilimin sorgusunun yapılmasını etkilemez” dedi.

Pamuk’un avukatları mahkemede bazı noktalara itiraz etti. Pamuk’un avukatı, müvekkilinin suçlandığı olayın kişisel zarara yol açma olasılığının olmadığının belirterek, müdahil olma taleplerinin reddedilmesini istedi.

Pamuk’un avukatı, Adalet Bakanlığı ile mahkeme arasında bazı yazışmalar yapıldığının belirterek bunların kendilerine iletilmemesini adil yargılanma haklarının ihlali olarak yorumladı.

Suçun tarihi ile suçun basın suçu mu, yoksa TCK suçu mu olduğunun belirlenmesini isteyen Pamuk’un avukatı bu muğlaklığın giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Müvekkilinin suç işlediği iddia edilen eylemin üzerinden 7 ay geçtiğini kaydeden avukat, zamanaşımı süresinin dolduğunu belirterek iddianamenin düşmesi gerektiğini söyledi.

DURUŞMA SONRASI PAMUK’A TEPKİ

Yargılanmanın durdurulmasından sonra Şişli Adliyesi dışında Pamuk’a destek veren Avrupalı Parlamenterlere karşı bir grup Ülkücü tepkide bulundu.

Kendilerini “davaya müdahil avukatlar” olarak tanıtan grupla basın mensupları arasında arbede yaşandı.

Gazeteci-yazar Altemur Kılıç da davaya müdahil olmak için dilekçe verdiğini açıkladı.

Bu arada tepkici kalabalıktan Avrupalı Parlamenterlere yumurta atanlar oldu. Gazeteci Kılıç da tepkiciler arasında yer aldı.

PAMUK ADLİYEDEN AYRILIRKEN ARACI YUMRUKLANDI

Daha sonra Yazar Orhan Pamuk, saat 12.30 sularında Şişli Adliyesi’nden ayrıldı.

Pamuk, geniş güvenlik önlemleri altında aracına bindi. Ancak bu sırada Pamuk’un aracı, çevrede bekleşen bir grup tarafından yumruklandı. Pamuk’un aracına bu gruptakiler tarafından yumurta atıldı. Olayda, aracın ön camının çatladığı görüldü.

3 KİŞİYE GÖZALTI

Gruptakiler “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “İşbirlikçi Pamuk”, “Vatan haini Pamuk” diye slogan attılar.

Pamuk, aracıyla olay yerinden ayrılırken, yol bir süre trafiğe kapatıldı. Bu sırada Pamuk’un aracına yumurta atıldı.

Olaya müdahele eden polis protestocuyı olay yerinden uzaklaştırdı.

Olayda 3 göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

Yorumlar kapatıldı.