İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ahmedinejad: `Yahudi soykırımı efsane´

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad,Yahudi soykırımının, ”İsrail’i İslam dünyasının merkezinde yaratmak için Avrupa tarafından üretilen bir efsane” olduğunu iddia etti.

Ahmedinejad, Sistan-Belucistan eyaletinin başkenti Zahedan’da halka hitaben yaptığı konuşmada, ”Bugün, soykırım adında bir efsane yarattılar ve buna Allah’ın, dinin ve peygamberlerin üzerindeymiş gibibakıyorlar” dedi.

Yahudilere karşı Avrupalıların suç işlediğini belirten Ahmedinejad, devlet kurabilmeleri için Yahudilere ABD ve Kanada’nın kendi topraklarını
vermesi gerektiğini kaydetti.

Batı ülkelerine, ”Madem suçu siz işlediğiniz, bunun cezasını neden Filistin ulusu ödüyor?” diye soran Ahmedinejad, ”Bedeli siz, Avrupalılar ödemelisiniz” şeklinde konuştu.

Yahudi soykırımını, ”İsrail’i İslam dünyasının merkezinde yaratmak için Avrupa tarafından üretilen bir efsane” olarak niteleyenAhmedinejad, önerisinin İsrail’e Avrupa’dan, ABD’den, Kanada’dan veya Alaska’dan toprak verilmesi olduğunu ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı, ”Batı’nın Müslümanlara zarar verdiğini, ülkelerini işgal ettiğini ve zenginliklerini yağmaladığını” savunarak, ”Uygarlığınız şiddet içeriyorsa, baskı altında ezilmiş insanları evsiz bırakıyorsa, adalet taleplerini bastırıyorsa ve dünyanın büyük bölümüne yokluk getiriyorsa, ‘Kof uygarlığınızdan nefret ediyoruz’ diye yüksek sesle bağırıyoruz” dedi.

‘NÜKLEER ENERJİ BİZİM MİLLETİMİZİN VAZGEÇMEYECEĞİ BİR HAKTIR’

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ”hükümet olarak, Allah’ın yardımı ve halkın iradesiyle dünya sahnesinde nükleer enerji hakkını savunup elde edeceklerini” söyledi.

Ahmedinejad, ”nükleer silaha sahip olanların başka milletleri barışçıl amaçlı nükleer enerjiden mahrum etme hakları olmadığını ve onlara bu yönde talimat veremeyeceklerini” ifade etti.”Nükleer enerji bizim milletimizin vazgeçmeyeceği bir haktır” diyen Ahmedinejad, şöyle konuştu:

”Nükleer silahları üretenler ve onu kullananlar, yüzlerce nükleersantrala sahip olanlar, bizim halkımızın barışçıl nükleer teknolojiyi elde etmesine engel olamazlar, böyle bir hakları yok. Bugünkü teknolojiyi bizim gençlerimiz ve bilimadamlarımız kendi çabalarıyla veAllah’ın yardımıyla elde ettiler. Milletimiz bu büyük kazancı koruyacaktır.”

Hükümet olarak İran’ın ilerlemesinde kararlı olduklarını belirten Ahmedinejad, ”Biz hükümet olarak Allah’ın yardımı ve halkın iradesiyle dünya sahnesinde bu hakkı savunacak ve elde edeceğiz” dedi.

Almanya, İngiltere ve Fransa ile İran arasında yürütülen nükleer müzakereler, İran’ın Ağustos ayında askıya aldığı çalışmalara yeniden başlaması nedeniyle kesilmişti.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri Ali Laricani, Kasım ayının ilk günlerinde üç AB ülkesi dışişleri bakanlarına mektup yazarak, görüşmelere yeniden başlamak istediklerinibildirmiş, AB ülkeleri de olumlu yanıt vermişlerdi.İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, AB ülkeleriyle ilk görüşmenin 21 Aralık’ta Viyana’da yapılacağını açıklamıştı.

Yorumlar kapatıldı.