İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kafaya bak

Celal ÖZCAN/MÜNİH

Nano teknolojisini incelemek için Almanya’da bulunan AKP Aksaray Milletvekilli Ramazan Toprak, ‘Van’da tutuklanan Rektör Yücel Aşkın, Ermeni kökenlidir’ dedi. Toprak, rektörlerin Van’a gitmesinin asıl nedeninin de, hükümetin YÖK Yasası’nı değiştirme girişimleri olduğunu ileri sürdü.

ATOM düzeyinde yeni üretim biçimlerinin şekillendirildiği Nano Teknoloji alanındaki son gelişmeleri yerinde incelemek için Almanya’da bulunan AKP milletvekili Ramazan Toprak, Türk rektörlerini bilim yerine siyaset üretmekle suçladı.

Münih’te Goethe Otel’de Türk sivil toplum temsilcileriyle görüşen Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak, şöyle konuştu:

‘100 rektör Van’a yürüyecekmiş. Ermenilerin göz diktiği Van’a, biz Ermeni kökenli Yücel Aşkın’ı rektör atıyoruz. Ama Ermenistan’ın 13 maddesinde Ağrı Dağı tasviri yer alıyor. Bunun diplomatik dildeki karşılığı egemen bir ülkenin başka bir egemen ülke topraklarına göz dikmesidir.’

GÖREVDEN ALINACAKLAR

Toprak, rektörlerin Van’a gitmesinin altında yatan asıl nedenin hükümetin YÖK yasasını değiştirme çalışmaları olduğunu söyledi. Rektörlerin 100. Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ın tutuklanmasını bahane ederek baskı yapmak istediğini belirten Toprak, Başbakan Erdoğan’ın bu rektörleri yakında görevden alacağını söyledi.

NANO ÇALIŞMA YOK

AKP Isparta milletvekili Emin Bilgiç ise üniversitelede bilim yerine siyaset üretildiğini tekrarlayarak, şunları söyledi:

‘Hiçbir devlet üniversitesinde geleceğin teknolojisi olarak görülen nano çalışması yok. YÖK ve rektörler bilimsel üretim yerine Van’a giderek bağımsız yargı üzerinde baskı oluşturma gayreti içinde. Devlet üniversitesi rektörleri Van’a değil kendi işlerine dönsünler. Biraz yüzleri kızarsın.’

ORDUYU SINIRLAMAK

‘Bazı Alman siyasetçiler Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’de ordunun gücünü sınırlamak için AB üyeliğini istediğini savunuyor, bu doğru mu?’ sorusuna Bilgiç şu yanıtı verdi:

‘Kısmen doğru. Türkiye’de milletin değerlerinin devlet yönetimine yansıdığı bir çalışma yürütülüyor. Karar alma mekanizmaları sivil kurumlara teslim ediliyor. Türkiye’de ordu da bunu destekliyor. Ben Brüksel’de parlamenterler toplantısına katıldım. Orada soru sorduğum bir NATO üst düzey subayı, ‘Ben askerim. Bunlar siyasi sorular’ dedi. Ordunun Türkiye’nin demokratikleşmesiyle ilgili bir sorunu, AKP’nin de gizli bir gündemi yok.’

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: