İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Patrikhane- AP ittifakı

Ekümeniklik iddiasındaki Fener Rum Patrikhanesi ile Türkiye’nin bütünlüğüne her fırsatta saldırıda bulunan Avrupa Parlamentosu’nun ortak düzenlediği konferans İstanbul’da bugün başlıyor

Heybeliada Ruhban Okulu’nu açma hayalleri kuran Fener Rum Patrikhanesi ile yabancı vakıfların mülk edinebilmesi konusunda desteklerini bir an olsun Patrikhane’den esirgemeyen AP elele verdi. Patrikhane ile AP’li Hıristiyan Demokratlar-Avrupa Demokratları Grubu arasındaki konferansların 9’uncusu, bugün İstanbul’da başlıyor. Patrikhane’den yapılan açıklamada iki günlük konferansın ana başlığının, “Genişlemeyi Mümkün Kılacak Avrupa Dayanışma ve İşbirliği İçin Temeller” olduğu belirtildi. Açıklamada, konferanstaki konuların, “Güneydoğu Avrupa’da Yeni Kuruluşlar-İş Gören Bir Sivil Toplum-Bulgaristan, Romanya ve İspanya’da Atılan Temeller”, “Hakikat Üzerine Kurulu Özgür Bir Toplum, Doğruluk İnsanı Özgür Kılar” ve “Din Özgürlüğü-Hayat Kaynağı Bir Avrupai Değer” alt başlıklarında ele alınacağı bildirildi.

AÇILIŞ PAPAZDAN

Ayrıca, AKP iktidarının temsilcileri, Avusturya, Sırbistan, Hırvatistan Başbakanları, Bulgaristan Parlamentosu Başkan Vekili, dünyadaki Ortodoks kiliselerinden, Müslüman ve Musevi dinlerinden çok sayıda temsilcinin ve birçok yüksek dereceli siyasetçinin hazır bulunacakları toplantının açılışını, Patrik I. Bartholomeos yapacak.

“Askerinizi adadan çekin”

YunanİStan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Türkiye’yi işgalcilikle suçlayarak, Kıbrıs’tan Türk askerinin çekilmesi gerektiğini söyledi. Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Türkiye’nin tarihi ikilemlerle karşı karşıya olduğunu ve Kıbrıs’la ilgili politikasını gözden geçirmesi gerekeceğini iddia etti. Güney Kıbrıs’ta temaslarda bulunan Papulyas, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne karşı yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediklerini belirtti ve Rum Kesimi’nin müzakereler esnasında veto yetkisini kullanabileceğini ima etti. Türkiye’nin ada’dan askerlerini çekmesi gerektiğini savunan Papulyas, “Avrupa’da işgal güçlerine yer yoktur. Türkiye er ya da geç bu gerçeğe razı olacaktır” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Rice’ın Mehmet Ali Talat’ı Washington’a davet etmesini de eleştiren Papulyas, bu tutumun sorunları çözmeyeceğini, aksine çıkmazlar yaratacağını iddia etti. Papulyas, ülkesinin, Kıbrıs sorununa yaşayabilir ve işleyebilir bir çözüm bulunabilmesi için BM gözetiminde müzakerelerin yeniden başlamasını desteklediğini kaydetti.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: