İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Dink’in yazısı aşağılayıcı ve incitici’

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in “Türklüğü aşağılama” suçlamasıyla yargılandığı ve 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı davanın gerekçeli kararı açıklandı.

NTV
Güncelleme: 14:57 20 Ekim 2005 Perşembe

İSTANBUL – Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce hazırlanan gerekçeli kararda, düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırsız olmadığı belirtildi. Kararda “Her ülkenin kendine göre değerleri vardır. Öyle ülke vardır ki bayrağından şort yaparsın, hoşgörülür. Öyle ülke vardır ki ineğine dokunursun, infial yaratır. Öyle millet vardır ki kan dedin mi akla bu toprakların her santiminde bulunan ecdat kanı gelir” ifadelerine yer verildi.

Atatürk’ün gençliğe hitabına da atıfta bulunulan gerekçeli kararda, “Atatürk, gençliğe muhtaç olduğu kudretin bu kanda olduğunu söylemiştir. Oysa sanık, bu kanın zehirli olduğunu ifade etmiştir. Bu, Türk atalarına, şehitlere, milleti meydana getiren değerlere saygısızlıktır. Aşağılayıcı ve inciticidir” denildi. Gerekçeli kararın sonunda ise, Hrant Dink’e verilen 6 ay hapis cezasının sabıkasız oluşu ve ileride bir daha suç işlemeyeceği görüşüyle ertelendiği kaydedildi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: