İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

`KARABAĞ SORUNUNDA TÜM TARAFLARI MUTLU EDECEK ÇÖZÜM YOK´

Ermenistan devlet başkanı, Karabağ’ın bağımsızlığının, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüyle ortak bir noktası olmadığını söyledi

Başkan Koçaryan, dün Letonya Devlet Başkanıyla ortaklaşa yaptığı basın toplantısında Letonyalı bir gazetecinin sorusuna cevaben, Karabağ sorununda her iki tarafı da mutlu edecek çözümün olmadığını kaydetti ve ilk elde Karabağ halkına kiminle ve ne şekilde yaşamayı istediğinin sorulması gerektiğini söyledi.

Resmi Erivan’ın son yıllarda birçok kereler açıkladığı, Dağlık Karabağ’ın Bağımsız Azerbaycan bünyesinde hiçbir zaman yer almadığını bir kez daha tekrarlayan Koçaryan, daha birkaç gün önce Azerbaycan’da bulunan Letonya devlet başkanı Vayra Veke Fryberga’nın “egemen devletlerin sathındaki toprak bütünlüğü ihlallerinin endişe verici olduğu” yönündeki açılmasına cevaben bunları ifade etti.

Bir imparatorluğun yıkılması (Sovyet) sonrasında toprak bütünlüğü konusundaki tartışmaların anlamsız olduğunu belirten Koçaryan “Dağlık Karabağ sorununda toprak bütünlüğünin korunması ve ulusların kaderlerini tayin hakkı ilkesi arasında karşıtlık görmediklerini, Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının, Azerbaycan’ın toprak bütüğnlüğüyle alakası olmadığını, SSCB’nin yıkılması sonrasında Dağlık Karabağ’ın referandumla bağımsızlığını ilan ederken, Azerbaycan’ın 1918’de kaybettiği bağımsızlığı tekrar tesis zemininde bağımsızlaştığını ve bu bağımsız Azerbaycan bünyesinde Dağlık Karabağ’ın olmadığını” kaydetti.

Koçaryan “Bir imparatorluk çökerken kimin toprak bütünlüğünden bahsediyorsunuz. Sovyetler Birliğinin çökmesinden sonra 15 yeni bağımsız ülke yaratıldı, avrupaın siyasi haritası değişti. Balkanlarda 5 yeni devlet oluştu, şu anda altıncısı (muhtemelen Kosova) yaratılmakta. Çekoslovakya’nın yerinde şu anda iki devlet var. Kimin topğrak bütünlüğü hakkında konuşuyorsunuz?” diyerek sözlerini vurgularken, DK sorununun, Karabağ halkının kaderini tayin ilkesi çerçevesinde çözülmesi geektiğini belirtti.

Letonyalı bir gazetecinin, Ermenistan’ın Rusya’yla yakın ilişkileri olmasının, Bu ülkeyle karşıtlıkları olan Letonya’yla ilişkilerini derinleştirmrsini engellemez mi? sorusuna, Koçaryan. Ermenistan’ın komplementer siyaset yürüttüğü şekilinde yanıtladı ve “Bizim İran’la, NATO’yla, ABD’yle ve Rusya’yla yakın ilişkilerimiz var. Eğer İran ve ABD’yle iyi ilişkiler kurnayı başarabiliyorsak, Rusya’yla ilişkilerimizi koruyarak neden Letonya’yla ilişkilerimizi geliştiremiyelim” dedi.

Tatul Hakobyan

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: