İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HRANT DİNK´E `TÜRKLÜK´ CEZASI

Yazar Orhan Pamuk’un davasının görüleceği Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’e ‘Türklüğe hakaret edip küçük düşürdüğü’ iddiasıyla, 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, Dink’in sabıkasız oluşunu dikkate alarak cezayı ertelerken, Dink’ten şikayetçi olan Av. Kemal Kerinçsiz, ‘Bu toprakları derhal terk etmesini istiyoruz’ dedi.

‘Ya sev, ya terket’ mantığı

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink hakkında Agos gazetesinde yayınlanan yazı dizisi nedeniyle açılan duruşmada karara varıldı. Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar Hrant Dink ve Karin Karakaşlı katılmazken, şikayetçi Mehmet Soykan ve avukatı Kemal Kerinçsiz ile sanık avukatları Fethiye Çetin ve Hasan Alıcı hazır bulundu.

Agos gazetesinde yayınlanan yazı dizisinde Atatürk’e ve Türkiye’ye hakaret ettiği iddiasıyla ‘Türklüğü alenen tahkir ve tezyif etmek’ten 6 yıla kadar hapsi istenen Dink’in avukatı Fethiye Çetin, Dink’in beraatini istedi.

‘Türk’ü aşağılıyor’

Mahkeme Karin Karakaşlı’nın sorumluluğunun olmadığından beraatine hükmetti. Hran Dink’in ise yazmış olduğu yazının eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklaması niteliğinde olmadığı kanaatine varan mahkeme, ‘Türkten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan Ermeni’nin Ermenistan’la kuracağı asil damarında mevcuttur’ şeklindeki yazıda Türk’ün kanının pis, aşağılayıcı diye nitelendiği mahkemece kabul edilerek takdiren 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, ancak sanığın görevi, sabıkasız oluşu, ileride bir daha suç işlemeyeceği konusunda mahkememizde olumlu kanaat uyandığından sanığa verilen cezanın ertelenmesine karar verilmiştir’ dedi.

‘Ülkeyi terk etsin’

Mahkemenin ardından açıklama yapan Avukat Kemal Kerinçsiz, Dink’in bir televizyon kanalında, mahkum edilmesi durumunda Türkiye dışına çıkacağını belirttiğini vurgulayarak, ‘Etnik bölücülük yapmaktadır. Bu toprakları derhal terk etmesini istiyoruz’ diye konuştu.

Sözünü tekrarladı

Hrant Dink ise, kendisine isnat edilen suçu hiçbir zaman işlemediğini belirtti. Tüm yasal haklarını kullanacağını belirten Dink, ‘Eğer Yargıtay ve AİHM süreçlerinde bir mahkumiyet yersem, artık bu ülkede Türklerle beraber yaşamayı kendime onursuzluk sayarım’ dedi. Tüm hukuk yollarını kullanacağını belirten Dink, ‘Bana isnat edilen suçu ne yazımda ne de konuşmalarımda işledim. Bütün yasal haklarımı kullanacağım, bu işin Yargıtay aşaması vardır, AİHM aşaması vardır. Hakikaten bu aşamalardan sonra da bir mahkumiyet yersem, artık bu ülkede Türklerle beraber yaşamayı kendime onursuzluk sayarım ve benim için gerçek hakaret bu olur. O zaman ben bu ülkeyi terk ederim’ diye konuştu.

Öte yandan Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Dink’in yazdığı bir yazıdan dolayı ‘Türklüğe hakaret ettiği’ gerekçesi ile 6 aylık hapis cezası almasının, ifade özgürlüğüne ve özgür basına indirilmiş bir darbe olduğu bildirildi.

İSTANBUL – DİHA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: