İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Müzakereler geç saatlerde başlayacak”

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott, Türkiye ile AB arasında müzakerelerin ‘geç saatlerde de olsa’ bugün açılacağını söyledi.

Westmacott, AK Parti Genel Merkezi’nden ayrılırken yaptığı açıklamada, uzun süredir beklenen anlaşmayı sağlamaktan ötürü memnun olduklarını belirtti.

Anlaşmanın Genel İşler Konseyi’nde de onaylanması gerektiğini hatırlatan Büyükelçi Westmacott, ”Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Lüksemburg’a gidiyor, bu akşam geç saatlerde de olsa müzakereleri açmış olacağız” dedi.

“Bin Ladin’in hoşuna gitmeyecek”

Portekiz Dışişleri Bakanı Diogo Freitas do Amaral, AB’nin Türkiye ile müzakereleri başlatma kararı almasının, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in hoşuna gitmeyeceğini söyledi.

Portekizli Bakan, Türkiye ile müzakereleri başlatma kararının, tüm İslam dünyasında etkileri olacağını söyledi. Diogo Freitas do Amaral, ”Bu, ABD’nin hoşuna gidecek, Bin Ladin’in hoşuna gitmeyecek” dedi.

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye destek

Dünya Bankası, Türkiye’nin AB üyeliği için Müzakere Çerçeve Belgesi üzerinde anlaşmaya varılmasını ‘alkışladığını’, üyelik yolunda Türkiye’ye destek vermeye hazırlandığını duyurdu.

Açıklamada, ‘Türkiye’nin bugün Avrupa köprüsünden karşıya geçerek tarihinin en önemli günlerinden birini yaşadığı’ belirtildi.

Dünya Bankası, üyelik müzakerelerine başlanmasını ‘Türkiye ve AB için tarihi bir an’ olarak nitelendirdi.

Banka’nın açıklamasında şu görüşlere yer verildi: ”Müzakereler uzun sürecek ve çok zor konuları kapsayacak. Buna karşın yaratacağı sonuçlar itibariyle Türkiye’ye, AB’ye ve dünyanın kalan kısmına büyük faydalar sağlayacak. Çerçeve belgesinin onaylanmasını alkışlıyor, üyelik yolunda Türkiye ve AB’yi desteklemeye hazırlanıyoruz.”

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: