İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarihi konferans bitti

İçerdekiler Ermeni sorununu konuştu, dışardakiler yumurtayla domates atarak protesto etti ve aylardır tartışılan Ermeni Konferansı sorun çıkmadan tamamlandı.

Ermeni Konferansı, ‘durdurulması’ yönündeki mahkeme kararına rağmen, güvenlik güçlerinin koruması altında dün sona erdi. Bilgi Üniversitesi Dolapdere Yerleşkesi’ndeki konferansta içeridekiler “Anılar, tanıklıklar”, “Türkiye toplumunda Ermeni meselesi”, “Türk siyasetinde Ermeni meselesi”, “Batı özgürlüğü ve Ermeni meselesi” konulu oturumlar düzenlendi. Önceki gün olduğu gibi dün de içeride bir “protestocu” vardı.

PROTESTOCU PROF.

Konferansın son oturumunda, dinleyiciler arasında bulunan bir kişi ayağa kalkarak, kendisini Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kurucu Dekanı olarak tanıtan emekli öğretim görevlisi Prof. Dr. İlhan Çuhadaroğlu olarak tanıttı ve söz istedi. Forumda bir ağıt havası hissettiğini, neredeyse mendilini çıkarıp gözyaşlarını sileceğini söyleyen Çuhadaroğlu, “Kendimi Bulgaristan’daymışım, Yunanistan’daymışım gibi hissettim” dedi. Salondakilerin alkışlarla protesto ettiği Çuhadaroğlu, soru sormasına izin verilmediğini söyleyince, OturumBaşkanı Prof. Nükhet Sirman, protestoculara müdahale ederek “Sorularınızı sorun” dedi. Ancak Çuhadaroğlu, soru sormayıp, şunları söyledi: “Eğer bana tahammül ediyorsanız iki dakika müsaade edin konuşayım. Dinlemeye alışacaksınız. Sanki Ermeniler’e hiçbir zaman hak verilmiyor. Burada soykırım konuşulmayacağı ifade edildi, ama soykırımı ima eden sözler söyleniyor. İsviçre Parlamentosu soykırıma karşı çıkılmasını yasakladı. Ancak burada bulunanlardan hiçbirisi bu durumun insan haklarına aykırı olduğunu söyleyerek protesto etmedi.” Konferansın Hazırlık Komitesi’nden Doç. Halil Berktay, protestocunun yanına giderek “Yalan söylüyorsun. Ben protesto ettim” karşılığı verdi. “Sensin yalancı” diyerek tartışmayı uzatan Çuhadaroğlu, güvenlik görevlileri eşliğinde dışarı çıktı.

DIŞARISI SAKİN

Protestocular ise, önceki güne göre daha örgütlü olarak yumurta ve domates dolu poşetlerle gelmişti, ancak hem sayıca dahaaz, hem de daha sakinlerdi. Dünkü göstericiler arasında en büyük kalabılığı, Büyük Birlik Partisi (BBP) üyesi bir grup oluşturdu. Grup adına basın açıklaması yapan BBP İstanbul İl Başkanı Emin Emir, Türk yargısını görev davet etti. Emir’in konuşmasının ardından gruptakiler üniversite binasının duvarlarını yumurta ve domates yağmuruna tuttular. Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi bir grup Gençlik Marşı söyleyerek protesto ederken, Kültür ve Töre Derneği üyelerinin caddeyi ayıran parmaklıklara astığı pankart ve fotoğraf sergisi, dün de devam etti. Bu arada, polis barikatını aşan 40 yaşlarındaki bir kişi, konferansı slogan atarak üniversiteye doğru koşmaya başladı, ancak güvenlik kuvvetlerince durdurularak üniversite çevresinden uzaklaştırıldı.

Mustafa KAYA – Umut TÜTÜNCÜ (MERKEZ) Sadık GÜLEÇ (HABER MERKEZİ)

Yorumlar kapatıldı.