İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni Konferansı bugün başlıyor

Bugün Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek olan ancak mahkemece durdurulan “İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri” konulu konferans bugün Bilgi Üniversitesi’nde başlayacak.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 23:55 23 Eylül 2005 Cuma

İSTANBUL – Mahkemenin kararının ardından dün yaklaşık 4 saat süren bir toplantı yapan hazırlık komitesinden, konferansın yeniden yapılması kararı çıktı. Düzenleme komitesi adına açıklama yapan Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Halil Berktay, mahkemenin kararını, “Bilim alınına ağır bir şekilde müdahale” sözleri ile değerlendirdi.

Berktay, konferans yeri için Bilgi Üniversitesi’ne başvuruda bulunduklarını açıkladı. Başvuru üzerine toplanan Bilgi Üniversitesi Yönetim Kurulu da 24-25 Eylül Cumartesi ve Pazar günleri konferansın üniversitenin Dolapdere Kampusü’nde yapılacağını açıkladı.

Bilgi Üniversitesi Rektörü Aydın Uğur,”Üniversitemiz salonlarını açma kararı aldı. Mahkemenin aldığı karar akademik özgürlük açısından son derece sakıncalıdır. Mesele konferansta dile getirilecek görüşlerin ne olduğunu çoktan aşmıştır. Bu bilime müdahaledir.” dedi.

Uğur, mahkeme kararının Boğaziçi ve Sabancı üniversiteleriyle ilgili olduğunu Bilgi Üniversitesi’yle ilgili sorun bulunmadığını hatırlattı.

Ermeni Konferansı’na durdurma

Berktay, basın toplantısında “Bir akademik konferansa katılımcı olarak kimlerin davet edileceği ve bu kişilerin bilimsel ve mesleki ehliyetlerinin tespiti, yargının yetki kapsamında değildir. Bu karar, akademik özerkliğin ötesinde ifade özgürlüğünün evrensel kurallarını ve Anayasamızın bu ilkelerini düzenleyen maddelerini çiğner niteliktedir” dedi.

İTİRAZ DİLEKÇESİ SUNULDU

Bu arada Sabancı Üniversitesi’nden yapılan açıklamada da “Mahkemeye bugün saat 11.55 itibariyle itiraz dilekçesi sunulmuştur” denildi.

Yorumlar kapatıldı.