İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni konferansına katılanlar güvenlik istedi

İstanbul

ABD, Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye’den birçok akademisyen ve aydın, olası gelişmelere karşı yarın başlayacak Ermeni Konferansı için koruma talep etti.

Aralarında Yektan Türkyılmaz, Hasan Bülent Kahraman, Ferhat Kentel gibi isimlerin de bulunduğu aydınlar ve akademisyenler Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve İstanbul Valiliği ile üniversite rektörlüğüne koruma talebini içeren dilekçe verdiler.

Dilekçede, “Türkiye’de son zamanlarda ortaya çıkan ve azınlık sorunu bağlamında düşünce ve ifade hürriyetini tehdit eden gelişmelerden dolayı duyduğumuz derin kaygıyı dile getirmek istiyoruz” diyen aydırlar, yazar Orhan Pamuk’a açılan dava, geçen yıl hazırladığı “Azınlık Raporu” nedeniyle Prof. Dr. Baskın Oran ile yazılarına karşı gazeteci Hrant Dink için başlatılan hukuki süreçleri anımsattılar.

YURT PARTİSİ GENEL BAŞKANI TANTAN’DAN KONFERANSA ELEŞTİRİ

Yurt Partisi Genel Başkanı Saadettin Tantan, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenmesi planlanan, ancak tepkiler nedeniyle ertelenen “İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri” konulu konferansın, Türk Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı küçük düşürmeye yönelik bir projenin ilk adımı olduğunu savundu.

Tantan, yaptığı yazılı açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenmesi planlanan, ancak tepkiler nedeniyle ertelenen ”İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları” konferansının yarın yapılacağını hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin, soykırım suçlusu ilan edilerek yıkılmasını amaçlayan bir çalışmanın, yabancı gizli servisler ve üniversiteler tarafından uzun yıllardır yürütüldüğünü ifade eden Tantan, söz konusu konferansın da bu çerçevede “parayla yapılan ısmarlama bir toplantı” olduğunu iddia etti. (aa)

“DERİN KAYGI DUYUYORUZ”

Dilekçenin tam metni şöyle:

“Biz aşağıda imzası bulunan kişiler, Türkiye’de son zamanlarda ortaya çıkan ve azınlık sorunun bağlamında düşünce ve ifade hürriyetini tehdit eden gelişmelerden dolayı duyduğumuz derin kaygıyı dile getirmek istiyoruz.

Şişli Savcılığı tarafından yazar Orhan Pamuk aleyhine açılan dava, Türkiye’deki azınlıklarla ilgili düşüncelerini açıkça ifade edenlere yöneltilen hukuki tacizin yeni bir örneğini oluşturmaktadır.

Ayrıca gazeteci ve öğretim üyesi Baskın Oran’a Türkiye’deki azınlıkların durumu üzerine hazırladığı rapor ve genel yayın yönetmeni gazeteci Hrant Dink’e köşe yazıları bağlamında başlatılan hukuki süreçler de, maalesef Türkiye’de aydınlara yönelik benzeri yasal soruşturmalara iki ek örnek oluşturmaktadır.

SİYASİ VE HUKUKİ TACİZ

Bu hoşgörüsüz tutumun etki alanı kurum ve kuruluşlara da ulaşmaktadır.

Türkiye’de 2005 Mayıs ayında Boğaziçi Üniversitesinde Ermeni sorunu üzerine yapılması planlanan konferans bu tutumun olumsuz etkisine bir örnektir; bu bağlamda konferansı düzenleyen öğretim üyeleri ve üniversite yönetiminin uğradıkları siyasi ve hukuki taciz, kendilerini katılımcıların can güvenliğini sağlama konusunda tereddüde düşürmüş ve konferansı erteleme kararı almalarına yol açmıştır.

6-7 EYLÜL SERGİSİNE SALDIRI

Aynı şekilde, 6-7 Eylül olayları üzerine hazırlanmış fotoğraf sergisinin aşırı milliyetçi bir grup tarafından basılması da bir başka örnek oluşturmaktadır.

Türkiye’deki azınlıklar üzerine açıkça konuşup tartışmaya karşı yöneltilmiş bu hoşgörüsüz düşmanca tutum bağlamında, 23-25 Eylül 2005’te yapılması planlanan ertelenmiş konferansın hiçbir taciz ve müdahale olmaksızın gerçekleşmesinin ne kadar büyük bir önem taşıdığını özellikle vurgulamak isteriz.

“TÜRK DEVLETİ TARİHİYLE YÜZLEŞMELİ”

Bizler, Türk devleti ve toplumunun yurtta ve cihanda barışı ancak kendi tarihiyle eleştirisel bir yaklaşımla yüzleşerek sağlayabileceğini düşünüyoruz.

Şiddet içeren çözümleri barış içerenle değiştirmek için azınlıkların bu tarih kapsamındaki konumunun eleştirisel olarak incelenmesi ve tartışılması şarttır.

GÜVENLİK TALEBİ

Dolayısıyla sizden, genelde Türkiye’deki aydınların hukuki haklarının korunması ve özelde Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacak konferansın katılımcıların güvenliğinin temin edilmesi için destek ve önder olmanızı rica ediyoruz.”

DİLEKÇEYİ İMZALAYANLAR

Koruma için verilen dilekçede imzaları yer alan konge katılımcılarının listesi ise şöyle:

“Vanessa Agnew-Assistant Professor Department of Germanic Languages and Literatures University of Michigan ABD, Taner Akçam-Visiting Associate Professor of History University of Minnesota ABD, Margaret Lavinia-Anderson Professor of History University of California Berkeley ABD, François Antounian-MD Orthopedic Surgeon Cambridge Health Alliance affiliated with Harvard Medical School ABD, Suzy Antounian-J.D. San Francisco ABD, Aram Arkun-Historian New York ABD, Arman Artuç-Ph.D. Candidate Graduate Center ABD, Peter Balakian-Donald M. Constance H. Rebar Professor of the Humanities Colgate University ABD, U.G. Berkok-Royal Military College of Canada And Queen’s University Kanada, Mücahit Bilici-Ph.D. Candidate Sociology Department University of Michigan ABD, Donald Bloxham-Professor of History University of Edinburgh UK, Paul Boghossian- Professor of Philosophy New York University ABD, Hamit Bozarslan-Ass. Professor Ecoles des Hautes Etudes en Sciences Sociales, Laurie A. Brand-Professor School of International Relations University of Southern California ABD, Hakan Brevinger-International Secretary Swedish Union of Authors, Bedross Der Matossian-Ph.D. Candidate Department of Middle East and Asian Cultures Columbia University ABD, Geoff Eley-Professor of History University of Michigan ABD, Ayda Erbal-Ph.D. Candidate Department of Political Science New York University ABD, Adile Esen-Ph.D. Candidate German Studies Department University of Michigan ABD, Dr. Stephen Feinstein-Director Center for Holocaust and Genocide Studies University of Minnesota ABD, F. Gregory Gause-III Associate Professor of Political Science University of Vermont ABD, Fatma Müge Göçek-Associate Professor of Sociology and Women’s Studies University of Michigan ABD, Aslı Gür-Ph.D. Candidate Sociology Department University of Michigan ABD, Roger Heacock-Professor of History Birzeit University, Julia Hell-Associate Professor Department of Germanic Languages and Literatures University of Michigan ABD, Ayşe Kadıoğlu- Associate Professor Sabanci University, Visiting Scholar, St. Anthony’s College Oxford University, Hanna Can Kerkinni- Scholar Minneapolis, Minnesota ABD, Kader Konuk-Assistant Professor of German Studies and Comparative Literature University of Michigan ABD, Burçak Keskin Kozat-Ph. D. Candidate Sociology Department University of Michigan ABD.”

(ANKA)

Yorumlar kapatıldı.