İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Atatürk sitesi için Ermeni’den tehdit

Salih ZEKİ / WASHINGTON, DHA

Washington’un yerleşim merkezlerinden Virginia’da bir Türk müteahhidin, inşa edeceği siteye ’Atatürk’ ismini koyması Ermenileri ayağa kaldırdı.

Edirneli işadamı Engin Elitok, 23 yıl önce geldiği ABD’de müteahhitliğe başladı. Kısa zamanda işlerini geliştiren Elitok, Virginia’nın önde gelen işadamları arasına girdi. Lüks villa siteleri yapıp satan Elitok, 1998’de kurduğu sokağa uzun bir mücadele sonucu Atatürk ismini verdi. Elitok aynı zamanda sokak sakinlerine de Atatürk’ü tanıttı. ’Atatürk Way’in sakinlerinden Amerikan içgüvenlik bakanlığının üst düzey yöneticisi All Dimler, ‘Atatürk kim?’ sorusunu, ‘O, büyük bir Türk generali. Türkiye’de kadınlara birçok hak sağladı’ diye cevaplıyor.

Elitok, Virgina’nın lüks semtlerinde fiyatı 2 milyon doları bulan villalar yapıyor. İnşaatına başlayacağı bir siteye de Atatürk ismi koyan Elitok, tehdit telefonları aldı. Elitok’u arayanlardan biri de Kongre’de yaptığı bir konuşmada Türklerden ‘kasap’ diye sözeden Washington Ermeni kilisesinin papazı Vertanes Kalaycıyan’dı. Elitok’un telefonuna mesaj bırakan Kalaycıyan, siteye Atatürk ismi konulmasını ’saldırgan’ bir tavır olarak niteledi ve vazgeçmesini istedi. Sitenin bulunduğu Fairfax Belediyesi yetkilileri de Ermenilerin baskıları üzerine Elitok’tan projeye başlayabilmesi için ismi değiştirmesini istedi. Projede sitenin ismi değiştirildi ancak Elitok’un mücadelesi bitmedi. Atatürk Caddesi ve Atatürk Bulvarı isimlerini de belediyeden rezerve ettiren Elitok’un hedefi bundan sonra gerçekleştireceği projelerde Ata’nın ismini yaşatmak.

Yorumlar kapatıldı.