İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

6-7 EYLÜL RUHU HORTLADI

‘Beyoğlu İstiklal Caddesinde bulunan El-Hamra pasajında açılan 6-7 Eylül olaylarının yayınlanmamış fotoğraflarının yer aldığı sergi, aşırı sağcı bir grubun saldırısına uğradı. Olay dün saat 18:00 sıralarında meydana geldi. Serginin bulunduğu pasaja giren 6 kişilik grup, ‘Türkiye Türktür, Türk kalacak’ şeklinde sloganlar attıktan sonra serginin açılışına katılanlara ve fotograflara yumurta attı. Ardından duvarlardaki resimleri parçalayan 6 kişilik gruptan 3’ü, polis tarafından gözaltına alındı.

Yumurta atılan ve parçalanan fotograflar oldukları yerde düzeltilerek katılımcılara sunulurken, 6-7 Eylül olaylarını yaşayan katılımcılar ikinci kez aynı nedenle saldırıya uğramanın şokunu yaşadı.

‘Travma sürüyor’

6-7 Eylü olaylarının yaşandığı dönem 8 yaşında olan ve olayı ‘Vahşet’ olarak tanımlayan Masis Kürkçügil, bu olayların azınlık cemaatleri ve cemaat dışı insanlar üzerinde ciddi travma yarattığına dikkat çekerekti.

6-7 Eylül olaylarını bizzat yaşayan insanlardan olan gazeteci Mihail Vasiliadis de Vasiliadis, ‘6-7 Eylül olaylarını gerçekleştiren zihniyetin h‰l‰ mevcut olduğunu ispat ettiler’ dedi.

Dr. Cengiz Aktar ise, saldırının beklenen bir şey olduğunu söyleyerek, üçüncü tekrarın yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Saldırı anında salonda olan Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hakan Tahmaz ise, saldırıların yoğunlaşmasına dikkat çekerek, ‘Ne yazık ki hükümetin bu tür girişimlere karşı aktif tutum aldığını göremiyoruz. Bizi tedirgin kılan da bu’ dedi.HABER MERKEZİ

Yorumlar kapatıldı.