İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsviçre´ye uyarı: İlişkiler zedelenir

SERKAN DEMİRTAŞ

ANKARA – “Ermeni soykırımı olmamıştır” diyen kişiler hakkında soruşturma açan İsviçre ve Türkiye arasında diplomatik sıkıntı yaşanıyor. Türkiye, İP lideri Doğu Perinçek’in “Soykırım var diyen yalan söyler” sözleri nedeniyle gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı da İsviçre’yi uyardı. Müsteşar yardımcısı Nabi Şensoy, bakanlığa çağırdığı İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Walter Gyger’e, “Yusuf Halaçoğlu ve Perinçek hakkında ön soruşturma açılması hukuka aykırı. İkisi için de başlatılan hukuki süreç bir an önce sona erdirilmeli. Bu olay ilişkilerimizi zedeleyecek” dedi.

Bern’e sert uyarı

Perinçek, Zürih Savcılığı’nın gözaltına almasından bir gün sonra Lozan Başsavcılığı’nın da kendisini ifade vermeye davet ettiğini belirtti. Savcıyla bir anlaşma yapan Perinçek, bir ay içinde Lozan’a giderek ikinci ifadesini de bizzat vereceğini ifade etti. Perinçek, şunları söyledi: “Avukatlar, bilim adamları ve gazetecilerle gidip, mahkemeleri tribüne çevireceğiz. Hedefimiz kanunun tamamen kaldırılması. Bir-iki yıl içinde buna mecbur kalacaklar. İfademi alan savcı, ‘Bunu diplomatik yolla yapalım ya da Türk mahkemelerinde ifade verin’ diyerek yol göstermeye çalıştı. Hemen yapılması için direttim. Bu konunun yine gündeme gelmesinden korkuyorlar.”

Yorumlar kapatıldı.