İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İKİ ENERJİ ÜRETİM SANTRALI KURULUYOR

Kamu Hizmetleri Düzenleme Komisyonu (KHdk) yaptığı oturumda Doğal gaz tevzi ve kullanım kurallarının gözden geçirilmesi konusu yanısıra enerji üretimine yönelik iki santral lisans konusunu da değerlendirdi.

Bunlardan birisi “Yüksek Voltajlı Elektrik Ağları” A.Ş. tarafından yapılan Lori eyaleti Çibuğlu alanı Puşkin Dağ geçiş alanında bu yılın 1 Aralığına kadar Rüzgar enerjisi istasyonu kurulmasına ilişkin

KHDK’nın verdiği bilgiye göre halihazırda Ermenistan’выф 400-450 Mwt gücünde elektrik enerjisi üretme olanağı bulunmakta. Rüzgar enerji istasyonu 9-10 m/saniye koşullarında yıllık 5 milyon kwt/saat elektrik enerjisi ürettebilecek.

Diğer lisans başvurusu ise “Epef Ltd. Şti.” Tarafından Şirak eyaleti Hovtun idari alanında, Ahuryan nehri sol yakasında, 3 yıllık bir süre için “Amasya” ismini taşıyacak küçük bir Hidroelektrik santralı kurulması başvurusuna ilişkin. Burada da yıllık 1 milyon kwt/saat elektrik enerjisi üretilmesi planlanmakta. Yapılacak yatırım tutarı ise 210 milyon fdram.

KHDK her iki lisans başvurusunu da kabul ederken KHDK başkanı Robert Nazaryan Hidroelektrik santralları kurulması yönünde 30 civarı başvuru aldıklarını ve bunların büyük kısmına lisans verdiklerini ifade etti. Bu yönde 7 milyar dram yatırım yapılmasının ve toplam 60 Mwt gücünde enerji istasyonları kullanılacağını da belirtti.

Yorumlar kapatıldı.