İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul´a paskalyadan 5 milyon avroluk gelir

İstanbul’a paskalya tatili için gelen 10 bin turist otellere 5 milyon avro bıraktı. Hıristiyanların diğer kutsal mekânlarının bulunduğu Kuşadası, Antakya ve Mersin’de de turizm canlandı

HALE TÜZÜN

İSTANBUL – Hıristiyanların Hz. İsa’nın göğe yükselişini kutladıkları paskalya bayramı nedeniyle yabancılar İstanbul’a akın etti. Hem turistik amaçla hem de iş için İstanbul’a gelenlerle beraber oteller de tamamen doldu. Sadece paskalya için gelen turistlerin otellere kazandırdığı para 4.5-5 milyon avroyu buldu.

İstanbul’da 80 bin yatağın dolması nedeniyle seyahat acenteleri müşterilerinin bir kısmını Tekirdağ, Bolu, İzmit gibi çevre illere gönderirken İstanbul’da sadece 35-40 bin yatağı paskalya için gelen turistler kapattı. Paskalya için gelen turist sayısının 8-10 bin
arasında değiştiği belirtilirken bu durumdan İstanbul’un kazancı
ise 4.5-5 milyon avro düzeyinde. Mart ayının son haftasına doping niteliği de taşıyan bu durum sayesinde otellerin yanı sıra İstanbul’daki eğlence alışveriş merkezlerinde de hareket yaşandı. İstanbul’un yanı sıra Hıristiyanların diğer kutsal mekânlarının bulunduğu Kuşadası yöresinde de oteller yüzde 80 doluluğa ulaştı.

Gelen turistlerin ağırlıklı olarak Yunanistan, İspanya ve İtalya’dan geldiğini söyleyen BW The President Otel Genel Müdür Yardımcısı Erhan Çakay, “Turlarla gelenlerin yanı sıra münferit dediğimiz kendi organizasyonuyla gelen turistler de çoğunlukta. Bu üç ülkenin yanı sıra Hollanda’dan yoğun turist geldi” dedi.

Erhan Çakay, İstanbul’daki 80 bin yatağın dolduğunu, sadece paskalya için gelenlerin 35-40 bin yatağı kapattığını ifade etti.

Antalya da doldu

Antalya da paskalya bayramı’nı kutlamak için gelen Avrupalıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Ahmet Barut, Antalya’nın yatak kapasitesinin 400 bin gibi yüksek bir rakam olması nedeniyle İstanbul’daki gibi yüzde 100 doluluğa ulaşmasalar da hareketlilikten memnun. İranlıların da 22 Mart’ta başlayıp ay sonunda biten Nevruz nedeniyle Antalya’ya geldiğini hatırlatan Barut, “Ruslar da 25 Nisan’dan itibaren Antalya’ya gelmeye başlayacak. Rusların bayramı 1 Mayıs’ta başlıyor. Rusya’dan gelecek turist sayısı da asıl bu dönemde çok artacak” açıklamasını yaptı.

Turistik Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır da son 10 yılın en iyi mart ayını geçirdiklerini vurgulayarak, son haftada otel odalarının tamamıyla dolduğunu açıkladı. Kuşadası Turistik Otelciler Birliği Başkanı Şinasi Hurda, Kuşadası yöresine Anadolu’yu kapsayan gezi turlarıyla gelen turistlerin paskalya bayramı nedeniyle arttığını açıkladı. Şu anda yörede 9-10 otelin açık olduğunu ve bu otellerin de yüzde 80 doluluk oranıyla çalıştığını aktaran Hurda, “Her ülke paskalya bayramını farklı dönemlerde kutladığı için bu turizm hareketi 20-25 Nisan’a kadar sürer” diye konuştu. Hurda, İstanbul’dan farklı olarak bu yöreye Almanya, İsviçre, Belçika ve Hollanda’dan yoğun turist geldiğini belirtti.

Çukurova Turistik Otelciler Birliği (ÇUKTOB) Başkanı Tayyar Zaimoğlu da Antakya, Mersin ve Tarsus yörelerinde hareketlilik yaşandığını aktardı. Antakya’daki St. Pier ve Tarsus’taki St. Paul kilisesinin bu dönemde Avrupalıların tercih ettiği yerler olduğunu anlatan Zaimoğlu, Adana İncirlik Üssü’ndeki çok sayıda ABD’linin de bu yerleri ziyaret ettiğini söyledi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: