İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni tehcirinde Almanya’nın rolü

Yalçın BAYER

TEMPO Dergisi’nin bugün yayınlanan sayısında çarpıcı bir iddiaya yer veriliyor. Avrupa Parlamentosu’nun Almanya SPD Milletvekili Vural Öger, Ermeni tehcirinde Osmanlı hükümeti üzerinde etkili olan Alman görevlilerinin de rolü olduğunu savunuyor.

Öger şöyle diyor:

‘O zaman orduların başında olan Bronsart von Schellendorf, 1921 yılında bir Alman gazetesine yazdığı yazıda ‘Deportasyonu (tehcir) yapmak gerekiyordu. Çünkü siperlerin arkasındaki Ermenilerle Ruslar birleşerek savaştılar. Çok miktarda Türk köyü yakılıp yıkıldı ve Ermeni çeteleri tarafından 60 bin civarında Türk katledildi’ diye yazdı. Hatta burada ‘Almanların siperlerin arkasının temizlenmesi gerekiyor’ diye bir tavsiyesi ve zorlaması da var.’

Hatta Öger’e göre, Almanların deportasyon tavsiyesi dönemin pek çok önemli devlet yetkilisi tarafından itirazla karşılanıyor, ancak Enver Paşa, Talat Paşa ve beraberindekiler ağır basmış… Tarihçi İlber Ortaylı, ‘Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu’ adlı kitabında benzer görüşlere yer veriyor ve ‘Ermeni tehcirini Alman Genelkurmayı tavsiye etti’ diyor.

TEMPO’ya konuşan Kandilli Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Dikran Kevorkyan da, Ermeni meselesinde Almanların parmağı olduğu görüşünde… Kevorkyan, Almanların o yıllarda inşa ettiği Bağdat demiryolu yapımı sırasında herhangi bir iç karışıklık çıkmaması için Ermenilerin bölgeden uzaklaştırılmasını savunduğunu iddia ediyor. Dergide ayrıca Osmanlı politikasında etkili olan Alman subay ve politikacıların bu konudaki rolleri anlatılıyor.

Bugün Ermeni konusunda belge arayanlar, halen kapalı olan Alman ordu arşivlerine başvururlarsa ilginç sonuçlar çıkabilir.

Sanırız, bu iddialar çok tartışılacak.

Yorumlar kapatıldı.