İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YAHUDİ HOLOKOSTU UZMANLARI PROF. VAHAKN DADRYAN’I ÖZEL BİR PLAKETLE TALTİF ETTİLER

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Uluslararası Yahudi Holokostu Konferansı (UYHK) 5-8 Mart’ta Filadelfiya Katolik Üniv.’de yapıldı. Konferansa birçok ülke yanısııra Japonya, Endonezya ve Türkiye’den de uzmanlar katılırken, yüzlerce üniversite öğretim üyesi Ermeni soykırımı da dahil olmak üzere konuya ilişkin tebliğler sundular, fikir alışverişinde bulundular.

Konferansta Ermeni Soykırımının 90. yılına yönelik özel bir kabul etkinliği de düzenlenirken, konuya bilimsel araştırmalarıyla büyük katkıda bulunan Prof. Vahakn Dadryan, -Amerikalı Prof. Hubert Loof’un tanıtım konuşmasında Dadryan’ın soykırım bilimini bülümsel anlamda üst noktalara taşıdığı ve Soykırım Biliminin bilimsel gelişimine büyük katkılar sağladığı özellikle vurgulanmakta- özel bir plaketle onurlandırıldı. Prof. Peter Balakyan da yaptığı bir konuşmayla Prof. Vahakn Dadryan’ı kutladı.

Bundan 5 yıl önce UYHK katılımcısı 126 tanınmış Profesör, ararlarında Nobel ödüllü, eski Auschwitz kampı tutuklularından Eli Wisal de olmak üzere imzaladıkları bir manifestoyla, Ermeni Soykırımının tarhi reddedilemez bir gerçeklik olduğu ve Türkiye’nin tarihiyle uzlaşması gerektiği ve en nihayetinde Ermeni Soykırımını kabul etmesi çağrısında bulunmuşlardı. Manifesto’da Türkiye’nin demokrasiye doğru gelişiminin ancak Ermeni Soykırımını tanıması aracılığıyla olacağı da vurgulanmıştı. Manifesto New York Times ve Jerusalem Post vd. Amerikan gazetelerinde de yayımlanmıştı. Manifesto Holokost uzmanlarının ezici bir çoğunluğunun sadece Ermeni Soykırımını tanıdığını değil, bu yönde Türk yönetimine çağrıda bulunması anlamında da önem taşımakta.

Yorumlar kapatıldı.