İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hrant Dink´i Tehdit Eden Ülkücü Yargılanacak

Şişli Savcılığı, bir yıl önce yapılan eylemde “Agos” gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i tehdit eden Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Levent Temiz’e dava açtı. Gazetenin bir süredir güncellenmeyen İnternet sitesi ise hacklendi.

——————————————————————————–

BİA Haber Merkezi

11/03/2005 Erol ÖNDEROĞLU hukuk@bianet.org

——————————————————————————–

BİA (İstanbul) – Şişli Savcılığı, bir yıl önce Agos gazetesi önünde yaptığı eylemde gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i tehdit ettiği iddiasıyla Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Levent Temiz’e dava açtı.

Ermenice ve Türkçe yayımlanan haftalık gazeteye ait site ise saldırıya uğradı ve “hack”lendi. Yaklaşık bir yıldır güncellenmeyen siteyi sabote edenler, “Again Hacked by Asenon&Zokarca&EHA” mesajını yayımladılar.

Konu ile ilgili bianet’e bilgi veren gazeteci Dink, “Doğrudur, daha önce de birkaç kez sabote etmişlerdi. Bir yıldır sitemizi güncellemiyorduk zaten” dedi.

Aktivistlerin şikayeti kabul edildi

İnsan hakları temsilcilerinin, basında çıkan “tehdit” haberler üzerine, basın çalışanlarının da tanıklığına başvurarak, Şişli Savcılığı’na yaptıkları şikayet davaya dönüştü.

Gazetede çıkan bir habere tepki gösteren Ülkü Ocakları’na bağlı bir grup, 26 Şubat 2004’te gazetenin Şişli’deki bürosunun önüne gelmiş ve gazete temsilcisi Dink’i tehdit etmişti.

Ülkü Ocakları Başkanı Levent Temiz, yaptığı konuşmada gazeteci Dink için, “Hrant Dink, bundan sonra bütün öfkemizin ve nefretimizin hedefidir, hedefimizdir” demişti.

Konunun basına yansıması üzerine gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, avukat Hasan Mollaoğlu, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nden Hürriyet Şener, Avukat Lütfü Yılmaz, Yayıncı-yazar Ragıp Zarakolu, Düşünce Suçuna Karşı Girişim sözcüsü Şanar Yurdatapan ve Mezopotamya Kültür Merkezi Başkanı Zübeyir Perihan’dan oluşan heyet, TCK’nın 312. maddesine dayanarak savcılığa şikayette bulunmuştu. (EÖ/EÜ)

Yorumlar kapatıldı.