İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeniler Berlin’de

Yılmaz Öztuna

09 Mart 2005 Çarşamba

Ermeniler şimdi de Berlin’e uzandılar. Federal Almanya muhalefet partileri, Berlin’deki federal parlamentoya Ermeniler hakkında bir önerge verdi. Hıristiyan Demokrat (CDU) ve Hıristiyan Sosyalist (CSU) partileri, bu önerge ile, kendilerine oy vermeyen Almanya’daki Türkler’den intikam alıyorlar. Ana muhalefet lideri Dr. Angela Merkel, önergeyi imzalayanlar arasında bulunuyor. Bu hanımefendi, Türkiye’ye üyelik müzakere tarihi yerine imtiyazlı ortaklık (!?!) verilmesi için elinden geleni yaptı. Avusturya’yı bile peşine taktı. Muvaffak olamadı.

Türkler şüphesiz artık Hıristiyan partilerine asla oy vermeyeceklerdir. Husumetin bu derecesi, akıllara ziyandır. Türk asıllı Almanlar, gene oyları ile iktidar kıldıkları Sosyal Demokratlar’a (SPD), Yeşiller’e teveccüh gösterecekler.

Parlamentoya verilen mahut önergede, Almanya’da 40.000 Ermeni asıllının yaşadığı yazılmış. Pekiyi 4 milyon Türk’ün hakkı, hukuku, onuru ne oluyor?

Önergeye göre 1915-18’de 1.2 ilâ 1.5 milyon Ermeni’yi öldürmüşüz. Beraber savaştığımız Almanya İmparatorluğu için Ruslar’a karşı kan döken 3. Ordumuzu; Sarıkamış felâketinden sonra darmadağınık çekilirken vuran, avlayan, savaş dolayısıyla erkeksiz kalan binlerce Kürt köyünü basıp kadın, çocuk ve ihtiyar katleden Ermeniler ne oluyor? Bütün Türk İmparatorluğunda sayıları 1 milyondu. Irak, Suriye, Lübnan eyaletlerimize sürülen, oradan Avrupa ve Amerika’ya gidenler, hangi çarpık rakamların içinde yer alıyor?

Önerge, Türkiye’yi af dilemeye, sınırlarını açmaya çağırıyor. O zaman Ermeniler’le Karabağ anlaşmazlığının çözülmesi kolaylaşırmış. Ne anlaşmazlık be? Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının dörtte biri işgal altındadır ve bu topraklardan kaçan milyonun üzerinde Azeri, en ilkel şartlarda yaşıyor. Meclis basıp milletvekili öldürerek iktidarı ele geçiren Koçaryan Taşnakları’nı zaten İran, bütün gücüyle destekliyor. Biz de 40 bin Ermenistanlı Ermeni’ye İstanbul’da iş verdik. Daha ne istiyorsunuz?

Berlin Büyükelçimiz Mehmet Ali İrtemçelik, çok seçkin, büyük vukuflu, cesur bir diplomattır. Avrupa Birliği için en çok çalışanlardandır. Milletvekilliği ve bakanlık yaptı, siyasî tecrübesi yerindedir. Ancak Ankara çok acele ve radikal tedbirlerle desteklemediği takdirde yapabileceği fazla şey yoktur.

Yorumlar kapatıldı.