İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD elçisinden ikinci `Ermeni gafı´

Washington

ABD’nin resmi politikasına karşın geçen yüzyıldaki Ermeni olaylarına “soykırım” dediği için kendi Dışişleri Bakanlığı’nca özür açıklaması yayımlamak zorunda bırakılan ABD’nin Erivan Büyükelçisi John Evans, bu açıklamasında da yine ”soykırım” ifadesini kullanınca, Türkiye’nın uyarısı üzerine bu defa bir düzeltme duyurusu daha yapmak zorunda kaldı.

Evans, geçen hafta ABD’deki Ermeni toplumu temsilcileriyle yaptığı bir toplantıda, Washington’ın resmi politikasını eleştirerek, Ermeni olaylarının artık “soykırım” terimiyle tanımlanması gerektiğini söyledi.

Bu duruma tepki gösteren ABD Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yönetimi, Evans’a, ABD’nin Erivan Büyükelçiliği’nin internet sayfasında bir özür açıklaması yayımlattırdı. Büyükelçi Evans, burada, ”soykırım” sözcüğünü kendi şahsi değerlendirmesi şeklinde dile getirdiğini, bunun doğru olmadığını ve ABD’nin politikasında bir değişiklik bulunmadığını ifade etti. Evans, yanlış anlamalara yol açmasından dolayı üzgün olduğunu söyledi.

Ancak Evans, bunu yaparken, özür açıklamasının bir yerine ”ABD’nin Ermeni soykırımı politikasında” değişiklik olmadığı yönünde bir ifade kullanarak, “soykırım” ifadesini yine metne gizlice yerleştirdi.

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, gözlemcilerce ”uyanıklık” olarak değerlendirilen bu davranışa tepki gösterdi.

Loğoğlu, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’ndaki muhataplarına, ABD’nin ”Ermeni soykırımını” tanımadığını hatırlatarak, Erivan Büyükelçisi’nin özür metnindeki “ABD’nin Ermeni soykırımı politikası” şeklindeki ifadesinin Türkiye açısından kabul edilemez olduğunu anlattı. Faruk Loğoğlu, ABD tarafından varlığı kabul edilmeyen bir kavramın politikasının da olamayacağını belirtti.

“ERMENİ TRAJEDİSİ”

Türkiye’nin bu uyarısını haklı bulan ABD Dışişleri Bakanlığı da, Evans’a özür açıklaması için bu defa bir düzeltme yayımlattırdı. Bu düzeltmede, “ABD’nin Ermeni soykırımı politikası” sözünün, “ABD’nin Ermeni trajedisi politikası” olarak değistirildiği görüldü.

Bu arada ABD’deki radikal Ermeni kuruluşu Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), “soykırım” sözcüğünün ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Evans’a geri çektirilmesine tepki gösterdi.

ANCA açıklamasında, ABD Dışişleri Bakanlığı üst yönetimi, Türkiye’yi teskin etmek için yine “gerçekleri inkar etmekle” suçlandı.

(aa)

Yorumlar kapatıldı.