İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GÜRCİSTAN MEDZAMOR ATOM SANTRALINDAN ENDİŞELİ

Fransa ise Pankisi vadisindeki biyolojik ve kimyevi silah üretiminden

Gürcistan Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Gela Beşuaşvili, Özgürlük Radyosu’nun Salı günü verdiği habere göre, Gürcistan’a yönelik tehlikeler arasında Medzamor Atom Santralını da saydı. Tiflis’de gazetecilerte yaptığı açıklamda Beşuaşvili Atom santralının sismik hat üzerinde bulunduğunu da kaydetti.

AZG gazetesi olarak hatırlatalım ki, Medzamor’da üretilen elektrik enerjisi, Ermeni tüketicisine satılandan daha ucuza Gürcistan’a ihraç edilmektedir. Gürcü yetkililer çeşitli vesilelerle, daimi olarak sağlanan eelektrik enerjisinden ötürü teşekkürlerini ifade ederken, ABD ve Avrupa Medzamor Atom Santralının kapatılmasını tavsiye etmekte ve bunun karşılığında 100 milyon Yuro önermekteler. Resmi Erivan ise alternatif enerji kaynaklarına geçilebilmesi için en az 1 milyar dolar gerektiğini ifade etmekte.

Gürcistan Medzamor Atom santralına yönelik endişelerini dile getirirken, Fransa İçişleri Bakanı Dominik de Villepen, Salı günü Lyon kentinde Biyolojik Terorizme yönelik yapılan Uluslararası Konferansta, Gürcistan Pankisi Vadisi’nde “uluslararası teroristlerin kimyevi ve biyolojik silah ürettiğini” hatırlatmakta.

Gürcü “Kafkaspres” Ajansı, Fransız İstihbarat Servisinin elinde “El-Kaide”nin, Gürcü-Çeçen sınırı yakınlarında kitlesel imha silahları ürettiklerine ilişkin belgeler bulunduğunu açıklamata.

Gürcistan İçişleri bakanı Vano Merabişvili, İnterfax Ajansına yaptığı açıklamada Fransız meslektaşının sözlerine ilişkin olarak Tiflis’in konuya ilişkin herhangibir bilgisinin olmadığını ifade etti.

Yorumlar kapatıldı.