İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BAKAN’A GÖRE TÜRKİYE’DE 100 BİN ERMENİ BULUNUYOR

2 Mart 2005 tarihli Hürriyet gazetesindeki bir habere göre, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türk dış politikasındaki son gelişmeleri, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ve Ankara Temsilcisi Sedat Ergin’e değerlendirdi. Birçok konuya değinen Bakan, Türkiye’de bulunan Ermenistan vatandaşları hakkında şu açıklamda bulundu:

”Sadece İstanbul’da Ermenistan vatandaşı 40 bin Ermeni çalışıyor. Bir sivil toplum kuruluşu araştırma yapmış, bunların Türkler’le çok iyi ilişkileri olduğunu ortaya çıkartmış. Buna karşılık, Türkiyeli Ermeniler’le araları mesafeliymiş. İstanbul’da çalışan Ermeniler’in çoğunun teknik işlerde çalıştıkları anlaşılıyor.”

Bundan önce çeşitli çevreler tarafından Türkiye’de 30,000 cıvarında Ermenistan vatandaşının bulunduğu dile getirilmekteydi. Sayın Bakan’ın verdiği rakkamlar doğruysa, ülkeye gelen Ermenistan vatandaşlarının sayısında bir artış gözlemlemek mümkün. Buna göre, ülkede bugün 60,000’in üzerinde Türkiyeli, 40,000 kadar da Ermenistanlı olmak üzere, toplam 100,000 civarında Ermeni kökenli insan bulunuyor.

Ermenistanlı Ermeniler’in Türkiye Ermenileriyle aralarının açık olması konusu ise, en iyimser yaklaşımla, gayet abartılı bir genelleme olsa gerek.

Yorumlar kapatıldı.