İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HERKES KARABAĞ’IN AZERBAYCAN’A GERİ VERİLEMİYECEĞİNİ ANLAMAKTA

John Evans Osmanlı Türkiyesi’ndeki kitlesel Ermeni kıyımlarını “Soykırım” olarak nitelendirdi

“Mediamax” Ajansının verdiği habere gore; ABD Ermenistan elçisi John Evans 19 Şubatta San Fransisco Ermeni toplumu temsilcileriyle görüşmesi esnasında ABD’nin, devlet sınırlarının bütünlüğü siyasetinden hareket etmekle beraber “herkesin Karabağ’ın Azerbaycan’a geri verilemiyeceğini anladığını, zira bunun afet getirici olacağını” söyledi.

“Bakü ve Erivan’ın Karabağ sorununa ilişkin aralarında anlaşmaları durumunda, herkesin buna destek olmaya hazır olduğunu” da ifade eden elçi John Evans Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın hizmetleri sorumlusu Ramiz Melikov’un “25 yıl sonra haritada Ermenistan olmaz” sözlerinin şaşkınlık verici olduğunu ve bunun “Ermenilerin tüm kötü hatıralarını geri getirdiğini” de kaydetti.

11 Aralık 2002’de Minsk Grubu Amerikalı eşbaşkan Rudolf Perina “Eho Moskva” radyosuna verdiği röportajda, Karaabağ sorununu BDT ülkeleri sathındaki diğer tüm çatışmalardan ayrı tutmuştu.

ABD elçisi 90 yıl önce Osmanlı İmparatorluğunda gerçekleştirilen Büyük Ermeni Kıyımını da “Soykırım” olarak nitelendirdi ve “Bugün ben bunu Soykırım olarak adlandırırım” dedi. Evans ABD Dışileri Bakanlığı hukukçularıyla da görüştüğünü ve onların da 1915 olaylarının Soykırım olarak tanımlanabileceğini ifade ettiklerini de söyledi.

Evans Amerikan yönetim temsilcilerinin “soykırım” kelimesini kullanmaktan kaçınmalarına rağmen, onlardan hiçbirinin bunu reddetmediğini de vurguladı ve “Ermeni Soykırımı XX. Yy’ın ilk soykırımıydı, biz I. Dünya savaşından sonra çok hatalar yaptık”, “kelime oyunlarıyla uğraşmak biz Amerikalılara yakışmaz” ifadelerinde de bulundu.

Tatul Hakobyan

Yorumlar kapatıldı.