İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

NATO’DA DA AKTİFLEŞMEK

NATO Parlamenterler Asamblesi (PA) Ermenistan heyeti başkanı, milletvekili, Parlamento İçişleri ve Ulusal Güvenlik Daimi Komisyonu başkanı Mher Şahgeltyan yaptığı açıklamada “Biz, bölgeye gelerek, güvenliğin önemli unsurlarından bir haline gelen NATO’yla Ermenistan’ın ve işbirliğinin genişlemesinden yanayız. NATO Parlamenterler Asamblesinde resmi Ermenistan’ın tavrı, Askeri pakta integrasyon yönünde açıklamalarda bulunan Azerbaycan ve Gürcistan’ın tavrından belli farklılıklar göstermektedir” dedi.

Bilindiği gibi Ermenistan’ın pasifliğine paralel olarak Azerbaycan NATO PA’de propaganda savaşını yoğunlaştırmayı denemekte. NATO PA Azerbaycan Heyeti başkanı Ziyafet Askerov Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblersi’nin Dağlık Karabağ’a ilişkin tasarısının da NATO PA nezdinde tartışılması gerektiğ açıklamasında bulunmuştu.

NATO, bölgesel problemlerin çözümlenme sürecine aktif katılmaya niyetli olmamakla beraber NATO PA’nın NATO bünyesinde bağımsız bir organ olduğunu da hatırlatan M. Şahgeltyan, Askerov’un bu sözlerinden Azerilerin belli adımlar atacağı öngörüsünde bulunulabileceğini, dolayısıyla NATO’yla olan ilişkilerin yoğunlaştırılması gerektiğini vurguladı.

G.D.

Yorumlar kapatıldı.