İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermenistan’ın devrim sırası Nisan’da

Yalçın Tahiroğlu

Ermenistan’da muhalefetteki Yeni Zaman Partisi, ülkedeki gergin havadan bıkan halkı Nisan ayı ortalarında sokağa dökme kararı aldı.

13 Şubat 2005— Yukarı Karabağ sorununun, geleneksel olarak yönetimlerin değişmesinde en önemli faktör olduğu Ermenistan’da Azerbaycan’ın son dönemde diplomasi savaşında Erivan’a vurduğu ağır darbelerden yararlanan muhalefet aktifleşiyor.

Yeni Zaman Partisi lideri Aram Karapetyan, Erivan’da düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan yönetiminin hükümetin istifası ve partiler ilkesine dayanarak yeni hükümetin kurulmasını öngören seçeneği kabul etmediği için devrimin kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. Karapetyan, halkın katılımyla devrimin gerçekleşmemesi halinde, tüm muhalefet liderlerinin hapishaneye gireceğini savundu.

Aram Karapetyan, Yukarı Karabağ sorununun çözümü süreci yeni bir tehlikeli döneme girdiğini belirterek, Ermeni tarafının zaferlerinin yerine diplomatik yenilgilerin geldiğini vurguladı.

Öte yandan, Ermenistan’ın önde gelen siyasi gözlemcilerinden olan Siyasi Aaraştırmalar Akademisi Başkanı felsefe doktoru, profesör Aleksandar Minasyan, Erivan’ın Yukarı Karabağ’la ilgili ciddi yenilgilerinin başladığını itiraf etti. Minasyan, “Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi’nin Yukarı Karabağ’la ilgili bildirisi öyle bir ciddi darbe ki, acısını daha çok çekeceğiz” şeklinde konuştu. Bildirinin Bakü’nün çıkarlarına uygun olduğunu söyleyen Minasyan, Azerbaycan’ın diplomatik cephedeki saldırılarını her geçen gün güçlendirdiğini kaydetti.

ABD’nin Irak savaşına girmeden önce birkaç yıl propoganda ve hukuk alanlarında Bağdat’a karşı savaş yaptı, Saddam Hüseyin rejimine karşı kararlar alınmasını sağladığını hatırlatan Minasyan, Azerbaycan’ın ABD’nin tecrübesinden yararlandığını bildirdi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi kararını da Azerbaycan’ın zaferi olarak nitelendiren. Aleksandr Minasyan, ileride başka bir kararın da alınması halinde Azerbaycan’ın savaşa başlaması için hukuk açısından güzel bir ortam sağlanmış olacağını vurğuladı. Minasyan, söz konusu kararda Avrupa’ın Ermenistan’ı “saldırgan devlet”, Yukarı Karabağ’daki ermenileri ise “ayrılıkçı” olarak kabul ettiğine dikkat çekti.

Bu arada, Azerbaycan’daki siyasi gözlemciler de, Ermenistan’daki durumla ilgili yaptıkları yorumlarda, Yukarı Karabağ meselesinden Erivan’da yönetimin değiştirilmesi için yararlanılacağını söylediler. Yorumlarda, ABD’nin Rusya’yı Güney Kafkasya’dan tamamen çıkarmaya çalıştığı, Gürcistan ve Azerbaycan’da bunun sağlandığı, Ermenistan’da ise bu hedefe ulaşılması için Karabağ meselesinde Erivan’ın çıkarlarına uymayan kararlar alındığına dikkat çekiliyor. Silasi gözlemciler, Azerbaycan yönetimin de doğru diplomatik adımlarla bu durumdan iyice yararlanmayı becerdiği kaydediliyor.

Yorumlar kapatıldı.