İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AZ. EÇMİADZIN’E YAPILAN ÖNEMLİ SANAT ESERİ BAĞIŞLARI

Katoğikos Karekin II’nin Kültür İşleri Danışmanı Şahen Haçatryan’dan aldığımız bilgiye göre, yakın bir gelecekte eski Katoğikosluk kabul binası “Plastik Sanatlar Müzesi” olarak hizmete girecek.

Ş. Haçatryan son zamanlarda Az. Eçmiadzin Müzesi’nin yapılan değerli resim bağışlarıyla daha bir zenginleştiğini de kaydetti.

Ermenistan’da hiçbir müzede bulunmayan İtalyalı tanınmış Ermeni sürrealist ressam Levon Minasyan’ın “Kız portresi” resmi, kendisinin (Haçatryan”ın) Fransa’da bulunduğu zaman Edgar Şahin’in oğlu Pierre şahin tarafından Eçmiadzin Müzesine bağışlandı. P. Şahin ayrıca babasına ait “Kilise önündeki dilenci kadın” ofortunu da bağışladı. P. Şahin’in önerisiyle tanınmış ofortist Dikran Polat’ın kızı Vanda Polat’la da tanıştığını ifade eden haçatryan V. Polat’ın D. Polat’a ait tanınmış “haç Yolu” resim serisinin ilk eskizlerini Müzeye bağışladığını da belirtti. Haçatryan dostları Röne ve Aşhen Torosyanlar’ın Dikran Polat’ın “Haç Yolu” serisi resimlerinin tüm kolleksiyonunu temin ederek Müzeye bağışladıklarını da vurguladı.

Arjantinli Dikran Mürekyan’ın da Minas’ın tanınmış otoportresini Müzeye bağışladığını yaptığı açıklamada kaydetti Katoğikos’un Kültür İşleri Danışmanı Şahen haçatryan.

Melanya Badalyan

Yorumlar kapatıldı.