İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni uyarısı

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Fransa Ulusal Meclis Başkanı Jean-Louis Debre ile önceki günkü görüşmesinde, sözde Ermeni soykırımı iddiaları konusunda ‘sert’ konuştuğu ‘Tarafgir olmayın’ uyarısı yaptığı ifade edildi.

Başbakan Erdoğan’ın söze ‘açık açık konuşacağım’ diye başladığı Debre’nin de, ‘Ben de o zaman açık açık soracağım’ dediği belirtildi. İkili arasında şu diyalog geçti:

Debre: Ermeni sorunu… AB’de ve Fransa’nın böyle bir yaklaşımı var?

Erdoğan: Sözde soykırım iddialarını kabul etmemiz mümkün değil. Biz arşivlerimizi açtık. Onlar da açsın. Biz, Ermenistan’a hava koridorunu açıp uçak seferlerinin yapılmasını sağladık. Ama adamlar başka şeylerle uğraşıyor. Bizim, Türkiye’deki Ermenilerle hiçbir sorunumuz yok. Ama sorun, sizde yaşayan 400 bin Ermeni’den kaynaklanıyor. Ermenistan, Kars Anlaşması’nı kabul etmediği sürece bu durum devam eder gider.

Debre: AB’nin geçmişle barışma şartı var.

Erdoğan: Tamam, biz de barıştan yanayız. Ama Ermenistan, Azerbaycan topraklarını işgal etti. Peki bunun yaptırımı yok mu? Tarafgir bakmayın. Sözcülüğüne soyunmayın. Hukuk üstün gelmezse AB çok bedel öder.

Debre: Gümrük Birliği Anlaşması’nı Güney Kıbrıs’a da yayacak mısınız?

Erdoğan: Buna sıcak bakıyoruz. Ancak bu tanıma değil.

Debre: Kıbrıs’ta kaç askeriniz var?

Erdoğan: 30 bin dolayında.

Debre: Çok değil mi?

Erdoğan: Annan Planı’nı kabul etseydiniz 650 askerimiz olacaktı. Kimse ‘hayır’ diyen karşıya bunları sormuyor.

Şerife ÜSTÜNER / ANKARA

——————————————————————————–

Meclis’te Debre gerginliği

Fransa Ulusal Meclis Başkanı Jean-Louis Debre TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ve üyelerle biraraya geldi. Debre yine sözde Ermeni soykırımını gündeme getirip, ‘Bağımsız bir kurul araştırsın’ dedi. Yakış, Türkiye’nin arşivlerinin açık olduğunu ama Ermenistan’ın bunu yapmadığını belirtti. Debre’ye en sert tepki CHP’li Onur Öymen’den geldi. Öymen, ‘Bu öneriniz daha önce kaç ülkeye yapılmış’ diye sordu. Debre ‘Bunları bir kenara bırakalım’ diyerek tartışmadan kaçtı. Debre’nin ‘Uyum yasalarının uygulanmasında Meclis’in yetkisi var mı?’ sorusu gerginliği yeniden tırmandırdı.

Ercan YAVUZ / ANKARA

Yorumlar kapatıldı.