İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kara cahillik değil kasıt var, AKP bu diziye dava açmalı!

West Wing’in yapımcıları kendilerini ‘çok iyi araştıran’ bir ekip olarak tanıtır. Bu nedenle dizideki şeriat düzeni ve uçan kafalar masum hatalar değil. Kesinlikle kasıt var. Dizide AKP iktidar olduktan sonra zina suç oluyor, kafa kesme cezası veriliyor. Hükümet alenen kötüleniyor. Bu yüzden AKP Amerikan hukukuna göre dava açabilir ve açmalı da

30/01/2005

ABD’de sayıları 200 bini aşan Türkleri savunan çok güçlü bir isim var: Avukat Günay Övünç. NBC’de Türkiye’yi şeriatla yönetilen bir ülke gibi gösteren West Wing dizisinin yayınlanmasının ardından Türk kamuoyu doğal olarak ayağa kalktı. Türkler’in ortak sesi ise yine Övünç oldu. Günay Övünç aynı zamanda ABD’deki Türk kuruluşlarının çoğunu bünyesinde toplayan Amerikan-Türk Dernekleri Asamblesi’nin (ATAA) Washington’daki başkan yardımcısı. Ve West Wing’e kesinlikle dava açılması gerektiğini düşünüyor. Hatta bu davayı da “AKP hükümeti açmalı” diyor. Çünkü Övünç, West Wing’in 26 Ocak’ta yayınlanan “King Corn” başlıklı bölümünde, Fox kanalındaki “24” dizisine kıyasla daha açık bir biçimde Türkiye’ye hakaret edildiğini söylüyor:

24 daha kurnaz davrandı

“İki hafta önce yayınlanan 24 dizisinde ABD’ye yerleşen bir Türk aile terörist olarak gösteriliyordu. Ancak 24’ün yapımcıları çok ince bir şekilde davranıp doğrudan kimseyi terörist ilan etmedi. Amerikan hukukuna göre, ne buradaki Türkler ne de Türkiye bir şey yapabilir 24’e karşı. Bir tek ihtimal var, ‘Ankara’da terör bağlantıları olan bir şirket’ cümlesi geçtiği için Ankara Ticaret Odası filan belki dava açabilir. Ama West Wing dizisinde durum hukuki açıdan daha kolay. Doğrudan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adı geçiyor. AKP çok yanlış bilgilerle alenen kötüleniyor. AKP hükümetinin Türkiye’ye şeriat düzeni getirdiği söyleniyor. Bu dizi Avrupa, İngiltere ve Avustralya’da da gösterilecek. Bu yüzden iktidar partisi, Amerikan hukukuna göre dava açabilir ve açmalı. Bu savaşı sürdürmenin sembolik anlamı çok önemli.”

Davalar tekrarı önler

24 dizisine karşı ATAA bünyesinde oluşturulan takip komitesinde de aktif olarak görev alan Övünç, böyle bir davanın kazanılma şansının çok düşük olduğunu iki örnekle açıklıyor: “Sopranolar dizisine karşı İtalyan asıllı Amerikalılar iki kez dava açtı ve kaybettiler. Polonyalılar da televizyonlardaki ‘Polonya şakaları’ndan davacı oldu ama kazanamadılar. Bu tür davalar çok para ve zamana mal oluyor, ama buna değdiğini düşünüyorlar. ‘Onların düşünce özgürlüğü varsa, bizim de kendimizi hakarete uğramış kabul edip dava açma özgürlüğümüz var’ diyorlar. Bu davalar ayrıca, gelecekte Türkiye aleyhtarı yayınlar çıkmasını önler. Yapımcılar, davalardan çekinerek Türkler konusunda daha dikkat davranmak zorunda kalır.”

Marangozu bile araştırdık

NBC’de dizinin yayınlandığı geceden itibaren araştırma yapmaya başladıklarını söyleyen Övünç şöyle devam etti: “Bu tür olaylarda eskiden Ermeni ya da Yunanlı parmağı aranırdı. Biz de hem 24 hem de West Wing’de, yapımcısından marangozuna kadar çalışanları araştırdık. Bu tür isimlerle karşılaşmadık. Ama yapılanlar kesinlikle masum hatalar değil. Özellikle NBC’deki şeriat düzeni, uçan kafalar ve polisin insanların özel hayatına girmesi o kadar gerçekdışı ki! Halbuki West Wing’in yapımcıları kendilerini ‘çok iyi araştıran ve öyle yazan’ bir ekip olarak tanıtır. Bu nedenle aydınların çok ilgisini çeker bu dizi. Burada kasıt olduğu kesin ama kaynağını henüz tespit edemedik, çok ciddi araştırıyoruz.”

Tezkerenin acısı mı çıkıyor?

“Yoksa ‘neo-conlar’ (yeni-muhafazakârlar) tezkerenin acısını böyle mi çıkarmak istiyor diye düşünmüyor da değiliz” diyen Günay Övünç gelecek konusunda da pek ümitli değil: “Üçüncü bir kanalda yeni bir dizide yine biz Türklerin aleyhine bölümler çıkarsa hiç şaşmamak lazım. Bu çok yüksek bir ihtimal. Ama en önemlisi şu: 2005 çok önemli bir yıl, sözde soykırım iddialarının 90’ıncı yılı. Kıbrıs sorunu, Türkiye-AB ilişkileri gündemde. ABD’deki Türkler’in olanakları diğer etnik gruplara göre daha zayıf. Enerjimizi tamamıyla bu büyük konulara ayırmamız gerekirken küçük konular bizi çok zorluyor. Diğer konularla mücadele gücümüzü zayıflatıyor.”

Şeriat gelmiş haberimiz yok!

West Wing’in ABD’de geçen çarşamba yayınlanan bölümünde, Türkiye’ye yönelik hakarete varacak gerçekdışı ifadeler kullanılıyor. Dizide, Başkan adayı saat 5.45’de kalkıyor ve televizyonu açıyor. Bir spikerin sesi duyuluyor:

“22 yaşındaki Karlı Fakura adındaki bir Türk kızı, bir iş arkadaşıyla cinsel ilişki kurduğu gerekçesiyle zinadan suçlu bulundu. Genç kız bu suçu nedeniyle idama mahkum edildi. İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi üyeleri, geçtiğimiz günlerde, ülkenin 78 yıllık ceza kanununu uzun tartışmaların ardından değiştirmişlerdi. Buna göre ülkede zina artık suç sayılıyor. Bu yeni yasa ülkenin İslami bir rejime doğru yol aldığı endişelerine yol açmıştı. Genç kadının makhumiyeti Türkiye için çok hassas bir döneme denk geldi. Ülke AB’ye üye olmak için üstüste bir dizi reform gerçekleştirdi. Ancak AB yetkilileri bu idamın infazının Türkiye’nin AB üyeliğine büyük bir engel oluşturacağını söylediler. Öte yandan Amerikan Başkanı, ‘Bu olay bizi derinden üzüyor, ama Türkiye ile iyi ilişkilerimizi korumakta kararlıyız’ dedi.”

Haber : Ruşen ÇAKIR

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: