İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BAKÜ’NÜN YORUMUYLA TÜRKİYE-ERMENİSTAN TİCARET HACMİ

Bakü “525.” Gazetesi “Türk-Ermeni sınırında ne oluyor” başlıklı haberinde, iki ülke arasındaki ticaret hacmini, daha önceden duyurulan 30-40 milyon dolar değil, 120 milyon dolara ulaştığı ve halihazırdaki ticari sınırlamalar kaldırılırsa bunun olasılıkla 500 milyon dolara çıkacağı bildirildi.

Türkiye’den Ermenistan’a gıda ve giyecek, ters yönde ise bakır ürünlerinleri ticaretinin olduğu ve bunun iyileştirilmesi yönünde, Türkiye’de yerel ekonominin geliştirilmesi anlamında çalışmaların gerçekleştirildiğinin ifade edildiği makalede gazete, Türk-Ermeni İş Konseyi üyesi Kaan Soyak’ın, Türk işdamlarının Ermenistandaki inşaat ve tekstil alanlarındaki projelere katılmak istediklerini de belirtti. Kaan Soyak, “Biz siyaseti ejkonomiden ayırmaya çalışarak, siyasi sorunların da çözümünü kolaylaştırmaya çalışıyoruz.Örneğin Türkiye, Yunanistan ve Suriye’yle ilgili siyasi sorunlarını, ekonomik meselelerden bağımsız olarak değerlendirmekte. Ermenistan’ a da aynı şekilde davranabiliriz” dediğini yazmakta gazete.

Gazete ayrıca Türk mallarının Ermenistan’a, İran veya Gürcistan’daki bir üçüncü tarafın aracılığıyla girdiğini de hatırlatmakta.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: