İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk-Ermeni tarihçiler toplantısı iptal

Viyana Türk-Ermeni Tarihçiler Platformu’nun gelecek mayıs ayında yapılması planlanan ikinci toplantısı, Ermeni tarihçilerin vaat ettikleri belgeleri platforma göndermemeleri üzerine iptal edildi.

AA

12 Ocak 2005— Avusturyalı tarihçilerin, sözde Ermeni soykırımına ilişkin olarak Türk ve Ermeni tarihçiler arasında belge değiş-tokuşunu amaçlayan Viyana Türk-Ermeni Tarihçiler Platformu’nun (VAT) ilk toplantısı Temmuz 2004’te Viyana’da yapılmış ve Türk ve Ermeni tarihçiler arasında 100’er belge değiş-tokuş edilmişti.

VAT üyesi Türk kökenli Avusturyalı tarihçi Dr. İnanç Atılgan, “31 Aralık 2004’e kadar da taraflar karşılıklı 80’er belgeyi VAT’a sunmayı taahhüt etmişlerdi. Biz VAT olarak sunulacak bu 80’er belgeyi Türk ve Ermeni tarihçilerine ileterek Mayıs 2005’te Türk ve Ermeni tarihçilerin Viyana’da yeniden bir araya gelecekleri kesin tarihi belirleyecektik. Ancak Ermeni tarafı, vaat ettiği 80 belgeyi bugüne kadar bize ulaştırmadı” dedi.

VAT’ın yazılı açıklamasında “VAT, Ermeni tarafının katılma kararını önümüzdeki zaman zarfında alması halinde, diyaloğun ileriki bir tarihte gerçekleşmesini temenni etmektedir. Her iki taraf da diyaloga katılacaklarını VAT’a yazılı olarak bildirmişlerdi. Temmuz 2004’te Viyana’da diyaloğa başlangıç arz edecek 100’er belge değiş tokuş edilmişti. Bu, geçen 90 yıl içerisinde Türk ile Ermeni bilim adamlarının tarafsız bir platformda bilimsel olarak en yakın teması olmuştur. Bunu başaran VAT, bu ilk girişimin planlananzaman zarfında gerçekleşmemesini büyük bir üzüntüyle karşılamasına rağmen, önümüzdeki yıllarda tarihi olaylara müdahil her tarafın kendi tarihiyle yüzleşmesi kapsamında platform olarak hizmet vermeye devam edeceğini bildirir.” denildi.

VAT’ın 2004 yılında Viyana’da yaptığı ilk toplantıya, Türkiye’den Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ile TTK Ermeni Masası Başkanı Prof. Dr. Hikmet Özdemir, Ermenistan’dan Erivan “Soykırım Müzesi” Müdürü Prof. Dr. Lavrenti Barseghian ile Ermenistan Bilimler Akademisi (EBA) üyesi Prof. Dr. Ashot Melkonian katılmıştı.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: