İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD´li Türkler diken üstünde

Türkiye’de de izlenen 24 adlı dizide teröristlerin Türk olarak tanımlanması saldırı korkusu yarattı.

ABD’de ikinci Geceyarısı Ekspresi sendromu… Türkiye’de de merakla izlenen 24 dizisinin 4’üncü serisi ABD’de gösterime girdi: Dizide Türk teröristler bir bakan kaçırıyor.

Dizide ABD’deki bir Türk ailenin uyuyan hücre olarak gösterilmesi Türkler’i zor durumda bıraktı. Türk dernekleri “Bize karşı saldırılar olursa dava açacağız” diyor.

24, Türkler’e saldırı nedeni olur mu?

“Türk teröristler” konusunu işleyen 24’ün dördüncü serisi başladı. ABD’deki Türkler saldırılardan çekiniyor.

Amerikan topraklarına terör saldırısı… Türk teröristler önce bir treni raydan çıkarmaya çalışıyor… Ardından da ABD Savunma Bakanı’nı kaçırıyor… Dünyada ilgi ile izlenen 24 dizisinin 4’üncü serisi bu şekilde başladı. Fox Televizyonu’nun ABD’de reytinglerin tavan yaptığı pazar gecesi yayınladığı iki saatlik özel gösterimi Amerika’daki Türkler diken üzerinde bıraktı.

“Rahatsızız”

Çünkü Amerikan güvenlik birimlerinin teröristlere karşı verdiği mücadelenin anlatıldığı 24’ün ilk üç serisinde ‘teröristlerin’ vatanları belirtilmiyordu. ‘Ortadoğulu teröristler’ ve ‘Meksikalı çete’ dışında ilk kez Türk teröristler ifadesi kullanıldı. Kalan bölümleri ABD’de pazartesi geceleri gösterilecek olan dizinin 4’üncü bölümündeki Türkiye aleyhindeki gelişmeleri Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi yetkililerinesorduk. ‘Dizi, ABD’lileri ikinci bir Geceyarısı Ekspresi hissi verir mi?’ sorusuna yetkililer ‘Amerikan ve Türk gençlerini karşılıklı olarak kötü etkileyecek. Şu anda bekliyoruz. Ancak ne zaman ki dizi Türkler’e karşı dinsel ve etnik bir nefrete dönüşür o zaman hukuki yollara başvuracağız. Fox’a da rahatsızlığımızı dile getiren bir mektup yazıyoruz’ cevabını verdi.

Kod Adı Ömer

Özel gösterimdeki adı geçen ilk Türk’ün ismi Ömer. Bakanı kaçırdıktan sonra onu insan hakları ihlallerinden yargılayacaklarını belirten Ömer, internetten yaptığı tüm bu tehditleri ‘Arapça’ yapıyor. Üçüncü serisi CNBCe’de oynayan dizinin bu olaylı bölümünün Türkiye’ye gelip gelmeyeceği merak konusu.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: