İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

hürriyet: Azeri hançeri

Zeynel LÜLE / STRASBOURG

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde, KKTC milletvekillerinin 1964’ten beri ilk kez oturumlara katılmalarını sağlayacak rapor, reddedildi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne, KKTC milletvekillerinin bağımsız katılımını sağlayacak tasarı dün reddedildi. Azerbaycan’ın, ‘Referandumda Rumlar’dan hayır çıkarsa KKTC’yi ilk tanıyacak ülke oluruz’ sözü havada kaldı.

AVRUPA Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) dün yapılan oturumda, KKTC milletvekillerinin AKPM genel kurul ve komite toplantılarına 1964’ten beri ilk kez katılmalarına olanak sağlayacak raporun reddedilmesinde, Azerbaycan’ı temsil eden milletvekillerinin büyük rolü oldu.

KKTC milletvekillerinin temsil edilmelerine yönelik bölümün rapordan çıkarılması için Rumlar tarafından sunulan değişiklik önergesi az farkla kabul edildi. Ermenistan, Sırbistan ve Rusya’nın desteğiyle kabul edilen önergede, KKTC milletvekillerinin ‘Rum heyeti’ içinde yer alması görüşü benimsendi.

Oylama sırasında, Azerbaycan’ı temsil eden 6 asil ve 2 yedek parlamenter kurulda yer almadı. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in resmi ziyaret nedeniyle Strasbourg’daki AKPM’de bulunmasını gerekçe gösteren parlamenterlerin oylamaya katılmadığı gözlendi.

ALİYEV: SÖZ VERMEDİM

AKPM’deki Kıbrıs görüşmeleri öncesinde bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, kendini savunarak, ‘Referandumda Rum kesiminden hayır çıkarsa KKTC’yi tanırız demedim’ ifadesini kullandı. Aliyev adına günün ilk ihaneti olarak adlandırılabilecek bu durum, basın toplantısında bir soruyla gündeme geldi. Aliyev, ‘Türkiye’de dile getirdiğimiz, kuzeyde evet, güneyde hayır çıkarsa yeni bir siyasi ortamın oluşacağıydı. Uluslararası kurumların tavrını ilk benimseyenlerden birinin Azerbaycan olacağını söyledik’ dedi.

1949’dan beri Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye, bu kurumun kurucu ülkelerinden biri sıfatıyla, uluslararası platformda Azerbaycan’a her fırsatta destek oluyor. Azerbaycan, daha önce de, Avrupa Konseyi üyesi olduktan hemen sonra verdiği resepsiyona KKTC Meclis Başkanı’nı, ‘bu ülkenin BM tarafından tanınmadığı’ gerekçesiyle davet etmeyerek tepki çekmişti.

Yorumlar kapatıldı.