İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

hurriyet: Dikran Masis satış tokmağını nasıl vuruyor

Yalçın BAYER

‘AKP rant pazarı açtı’ yazısı üzerine, kamunun mallarını satan Eskidji firmasının sahibi Dikran Masis aradı, renkli konuşmasıyla gelişmeleri anlattı.

Kendi de güldü, bizi de güldürdü. Ve konuları tek tek yanıtladı: ‘Bizimkentlilerin arsası: Doğrudur. Bu beyler bize geldiler. Bu arsayı almak istediklerini söylediler. Kitaba baktık, 395 milyarın altında alamayacaklarını söyledik. Müzayedeye geldiler. 2.3 trilyona başkası alınca belli ki sinirlenmişler. Bunu anladım da, ‘Bizimköylüler kandırıldı.’, ‘TOKİ kaşla göz arasında satış yaptı.’, ‘Bu garip satış’ denmesini anlamadım.

TOKİ’Yİ KANDIRTMADIM

Bizimkentliler kandırılmadı. Tam aksine 2.3 trilyonluk arsayı, TOKİ’ye baskı yaparak neredeyse 400 milyara alıp TOKİ’yi kandırıcaklardı. TOKİ kaşla göz arasında değil, müzayede yoluyla sattı. ‘Bu garip satış’ değil en etkili, en şeffaf, en süratli satış… Bu işte bir çok kişinin ayağına basıyoruz. Kimler mi bunlar?

Söyleyeyim; devletin malını babasının malı sanıp ucuza kapatmak isteyenler,

sahipsiz sandığı arsaları ‘ne de olsa benden başkasına yaramaz’ deyip ilgili kurumdan satın almayanlar, devletin malını siyasi baskıyla yakınlarına vermek isteyenler.

Yani kısacası devletin bir şekilde suistimal etmek isteyenler bizi sevmez; yöntemimizi de… Çünkü biz şeffafsız. düzgünüz, doğruyuz. Kimseyi takmaz, doğru duruşumuzu bozmayız. Bu nedenle devlet ve ciddi kurumlar bizimle çalışmayı tercih eder. Danışıklı dövüşü tercih edenler veya bazı şaibeli işlere maske arayanlar Eskidji’ye uğramaz.

TELEVOLE KONUSU OLMAZ

Ataköy arsaları meselesi: Birileri halkı örgütlemiş ‘Gidin Eskidji’yi basın’ demiş. İyi de Eskidji’nin ‘icra dairesi’ olmadığını unutmuş. Biz özel sektörüz, binaya sadece iştirakçi ve birkaç refakatçıyı alırız. Boşa bayrak kaldırıp satışlara nifak sokmak isteyenler, kuru şamatacılar yani düzeni bozmak isteyenleri almayız. Kaldı ki, bu arsaları istese (Bakırköy belediyesi) istimlak edebilirdi, çünkü yasa müsait.

Basına gelince… Her zaman girebilirler fakat kamera ve fotograf makinası kullanamazlar. Çünkü hiç kimse gayrimenkul alırken poz vermek istemez. Bu işler televole konusu olamaz.

Sizi bir müzadeyemize davet ediyorum. Yağmalama var mı, arz-talebin birleştiği en yüksek nokta mı var göstereceğim.

Türkiye’de artık dürüstler de farkında iseniz cesur olmaya başladılar. Sizlerden bizleri ayaklarına bastığımız kişilerden korumanızı rica ediyorum.

Eskidji ve onun koyduğu standartlar olmasaydı Türkiye’de şeffaflık bugün konuşulur muydu?

DÜRÜST MÜZAYEDECİLİK NEDİR?

Yani bizim 2.3 trilyonluk yeri 400 milyara mı satmamız gerekiyordu?’

Masis’e, ‘Adamlar kandırılmış, bu yer sizin denmiş, şimdi de Emlakbank’ın malları TOKİ’ye geçince satılıyor’ diyoruz; ‘Doğru söylüyorlar ama ben taraf değilim, TOKİ’dir. Bana şartnameyi oku, müzayedeyi yap diyorLAR. Görevim bana verilen malı en yüksek değere satmaktır. Müzayede ciddi bir iştir’ diye yanıt veriyor.

Bu arsanın dava konusu olduğunu, bu arada bir benzin istasyonu ruhsatının da bulunduğunu aktarıyoruz, ‘ben de huylanıyorum’ diye ekliyor.

Kaç yer sattınız bugüne kadar?

– Bilemem, çok, çok… Sadece bu hafta 8 trilyon muammen bedelli 17 yeri 14 trilyona satmışız… Bana geliyorlar ‘Dikran Bey bunu bana ucuz verir misin’ diyorlar; ben de ‘nasıl vereceğimi söyle vereyim’ diyorum. Dürüst satıcılık bayrak sallamaktan geçiyor.

Neler satarsınız?

– Benim işim devletle, bankalarla ve şahıslarladır. 110 bin müşterim var. 385 adet bilgisayarım var; 416 mimarım var dersem de şaşırmayın. Sistemi gördüğünüzde siz de güveneceksiniz.

Cironuz?

– Çok….

100 milyon dolar felan mı?

– Çık, 1 milyarı geç.

AKP’li mi oldunuz?

– Olabilir miyim? Allahı var adamlar dürüst. TOKİ Başkanı Erdoğan Bey’i tanımadım; Tayyip Beyi görmedim, o da beni görmedi.

(Bu konudaki tepki ve görüşleri yayınlamaya devam edeceğiz)

Yorumlar kapatıldı.