İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

hürriyet: Hıristiyanlara hakaret eden TV’ciye 2 yıl hapis

Nurettin KURT / ANKARA

Televizyonda Hıristiyanlara hakaret eden programcı Kerim Akbaş, Ankara DGM tarafından, halkı kin beslemeye tahrik suçundan iki yıl hapse çarptırıldı. Karar oy birliğiyle alındı.

Ankara’da yayın yapan yerel Başkent Televizyonu’ndaki programında Hıristiyanlar için, ‘Ey papazlar, pastörler, çobanlar kendinize gelin, kirli oyunlarınızın hepsini biliyoruz. Türkiye’nin altını oymak için her yolu deniyorsunuz’ diyen programcı Kerim Akbaş, Ankara DGM tarafından iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kerim Akbaş, 21 Mart ve 11 Nisan 2003 tarihlerinde yaptığı programlarda, Keçiören’de kilise olarak kullanılan iki adresi hedef gösterip, burada Hıristiyanlık propogandası yapıldığını iddia etmişti.

Haberin ardından Keçiören Protestan kilisesine taşlı sopalı saldırıda bulunulmuştu. 1-2 Nisan 2003 tarihlerinde Keçiören Müjde Kilisesi iki kez kundaklanmış, Erol Dağlı’nın Keçiören semtindeki işyerine saldırılmış ve camları kırılmıştı. Ayrıca Balgat Protestan Kilisesi’ne bomba ihbarı yapılmış, insanlar bir süre kiliseye gidememişti.

İbadet yerine gidip gelen Hıristiyan dinine mensup bazı vatandaşlar hakarete uğradıklarını ve olaydan sonra adres değiştirmek zorunda kaldıklarını belirterek hak arama yoluna gitmişlerdi. Olaydan zarar gören kişiler adına Avukat Fatih Selim Yurdakul, Kerim Akbaş hakkında Ankara DGM Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Bunun üzerine Ankara DGM Savcılığı, Akbaş hakkında, ‘din farklılığına dayanarak, halkı birbirine karşı kamu düzeni için tehlikeli olabilecek bir şekilde düşmanlığa ve kin beslemeye alanen tahrik etmek’ suçundan dava açmıştı. Mahkeme Başkanı H akim Yunus Karabıyık, sanık Akbaş’ın, TCK’nın 312/2-son ve 80’inci maddeleri uyarınca 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezasıyla cezalandırıldığını açıkladı. Karabıyık, kararın oy birliği ile alındığını belirtti.

Yorumlar kapatıldı.